חיפוש דירות - עיצות לכל עת

למאמר מעודכן - קניית דירה ב-2015 - לחצו כאן

מצד אחד, הדולר הנמוך והריבית הנמוכה על המשכנתאות, הופכים התקופה הנוכחית למצויינת לחיפוש דירה אטרקטיבית. מצד שני, עליות המחירים הרצופות, מגדילות את החשש מירידת מחירים עתידית. גם אתם מתלבטים?. כללי הזהב לפני שניגשים למסע חיפוש דירות. מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע - מהדורת 2013"

הקפדה על ערבויות חוק המכר דירות

ערבות חוק מכר: אולי לא כולכ זוכרים את קריסת חפציבה, אי שם בשנת 2007, אבל מאות מנפגעי הפרשה עדיין מסתובבים בינינו - רבים מהם כאלו שהתפתו לקבל הנחה בתמורה לויתור על הערבות הבנקאית. זו כמובן שגיאה גסה. יש לוודא מיהו הבנק המלווה את הפרויקט ומהו חשבון הבנק של הפרויקט ולהסב את התשלום רק לטובת אותו חשבון.

מלכודת הערכת שמאי מקרקעין מטעם הבנק

המתינו להערכת שמאי מקרקעין שנשלח מטעם הבנק, לפני שתחתמו על החוזה (אומנם הבנק שולח, אבל כמובן שאתם משלמים..): לעתים, בעיקר כאשר המחירים במגמת עליה, השמאי מפגר אחרי השוק, ואז עלול להווצר פער מדאיג בין מחיר הדירה שנקבע בחוזה, לבין הערכת השמאי – אשר הבנק מסתמך על דעתו, לצורך מתן ההלוואה. הפער יכול להביא לכך שהמשכנתא שמוכן לתת הבנק, נמוכה בעשרות אלפים שקלים מהסכום שאתה זקוקים לו ולכן כדאי לדעת את המספרים, לפני החתימה.

אל תחנקו את עצמכם

גם בשל הערכת השמאי, השנה אפילו יותר מתמיד, חשוב שלא לרכוש דירה בקצה גבול היכולת הכלכלית שלכם. תשאירו מרווח – להערכת השמאי, למימון שיפוצים, לקניות של אביזרי חשמל, רהיטים ועוד הוצאות שיצוצו.

החזר חודשי - עד 25% מהכנסתכם הפנויה

מומלץ שהמשכנתא לא תהיה גבוהה משליש מהכנסתכם הפנויה. בחוסר הודאות של השוק, ואולי במצב של חוסר בטחון תעסוקתי, מומלץ לקחת מרווח בטחון נוסף – קחו משכנתא שאינה גבוה מ- 25% מהכנסתכם הפנויה. קחו בחשבון גם ביטוח משכנתא, שיכולה להוסיף לעתים עוד 10% לגובה ההחזר החודשי. גם מסלולי המשכנתא כיום מגוונים יותר ולעתים כדאי אפילו לשלב בין מספר מסלולים. בכל מקרה, כדאי לבדוק מספר חלופות ואולי להעזר אפילו בחברת ייעוץ משכנתאות.

מס רכישה: המסלול המוזל לעתים יקר יותר..

כאן דווקא הוטב מצבם של הרוכשים ויש פטור מלא לרוכש דירה יחידה, שמחירה עד כ-1.5 מיליון שקלים. מי שזכאי להנחה – עולים, נכים וכו' – צריכים לבדוק האם המסלול הרגיל אינו זול יותר מהמסלול ה"מוזל" עבורם..

עורך דין מקרקעין - שמייצג רק אתכם!

על תתפשרו על עורך הדין: גם אם המוכר ימליץ לכם לעשות שימוש בעורך הדין שלו ולחסוך, אתם חייבים נציג מטעמכם שידאג לאינטרס שלכם וימנע מכם ליפול למלכודות. כמובן שמיותר לציין כי חובה לבחור בעורך דין המתמחה בדיני מקרקעין ונדל"ן ולא את עורך הדין הפנוי, או אחיה של גיסתכם שיעשה לכם מחיר..

קבוצת רכישה - האם באמת מוזיל?

האופנה של השנים האחרונות היא הצטרפות לקבוצות רכישה. שימו לב, עם זאת - רשויות המס החלו לשים דגש על הנושא ובכל מקרה - יש להבין שאתם קונים קרקע ולמעשה אתם הופכים להיות הקבלן האחראי על הפרויקט. חברים רבים בקבוצות כאלו גילו באיחור שחלום הדירה כאן רחוק ויכול להמשך עוד כמה שנים עד לאיכלוס. כך, שכדאי להחליט מראש, האם אתם בנויים לזה והאם תחסכו? מומלץ לפנות לקריאה נוספת על קבוצות רכישה.

חיפוש דירות - כמבחן חשוב

חיפוש דירה הוא לא חלטורה. בכל זאת, אתם עומדים לרשום את הצ'ק הגדול שנתתם מימיכם. לכן, עשו עבודת הכנה: לימדו על השכונה, בקרו בה בשעות שונות של היום כדי לראות למשל כמה קשה לצאת ממנה בבוקר לעבודה או כמה היא רועשת בשעות הלילה. העריכו מה גודל הדירה הנחוץ לכם, קיראו חומר רקע ואל תמהרו. בהצלחה!

 

 

מכרז ריביות משכנתא

מכרז משכנתא חדשה או מיחזור בסיוע יועץ מקצועי

מחשבון משכנתא

המדריך לקניית הדירה

מדריך שיפוצים

חוזה שכירות דירה

ריבית משכנתא ומחיר הדירה

כונס נכסים

מחפשים מציאות באמריקה

מעבר דירה

דירה לדוגמא - התרשמות נכונה

התרשמות נכונה מדירה ריקה

מתמודדים עם קריסת הקבלן

אורזים נכון

עיצות חשובות למשקיע המתחיל

צמוד קרקע: מדירת גן ועד קיבוץ

איך לקנות בשוק הנוכחי

נלחמים בהפקעת המגרש

כשדלת הממ"ד בולטת

חלוקת דירות

בני כמה הרוכשים?

מטרד ושמו בית ספר

ביטוח משכנתא

המחירים בצפון - אחרי המלחמה

עיצות משפטיות לפני החתימה

פנג שוואי בחדר השינה

הצבעים על פי הפנג שוואי

עוד מידע חשוב על משכנתאות

ריבית המשכנתא - מוכרת למס

האנרגיות שמסביב לבית

רוח ומים בבית

איך אוכלים את הסנדוויץ'?

הישראלים לא עוזבים את העיר

מיחזור משכנתא

על מה להתעקש לפני המשכנתה

ריצוף מחדש או הדבקה

המפרט: לדעת לפני החתימה

הבלוק מול הגבס

קרמיקה, פרקט או "המדה"

סוס טרויאני בחצר האחורית

כמה עולה דירת 3 חדרים?

האם הגיע הזמן לרכוש דירה?

תמ"א 38

הובלות

העלות של משכנתא ארוכה

כמה חסך לנו ביטול מס הבולים

המדריך למכירת הדירה

מדריך בקרת מבנים