מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

לקנות או לשכור דירה - מתי משתלמת כל אחד מהחלופות

עודכן בתאריך 20/4/2020

נראה שבישראל השאלה אם לקנות או לשכור דירה הוכרעה: 72% מבתי האב בישראל גרים בדירות שבבעלותם. אבל, במחקרים הרבים שנעשו במהלך השנים, מלמדים שבמקרים רבים - בניגוד לדעה המקובלת - היא שרכישת דירה אינה עסקה כלכלית מוצלחת במיוחד.

לרכוש או לשכור דירההטענה הרווחת בקרב מרבית הקונים היא כי הכסף שיהיה עליהם להוציא לדמי השכירות מושקע טוב יותר כאשר רוכשים דירה. במילים אחרות: למה לזרוק את הכסף ולשלם לבעלי הדירה כאשר אפשר להשקיע אותו בהחזר המשכנתה ובסיום התשלומים, למשל, לאחר 20 שנה, ליהנות ממגורים בנכס שבבעלותנו המלאה.

הטענה אינה טענה מדויקת. אכן, אלה שסיימו להחזיר את המשכנתה מספרים על כך שחשו הקלה גדולה. עם זאת ייתכן כי אילו היו בוחרים במסלול השכירות, מצבם כיום היה טוב לפחות באותה מידה. בכל מקרה, חשוב להבין כי גם בהחזר הלוואה קיים אלמנט של "זריקת כסף" - תשלומי הריבית.

מתי כדאי לרכוש דירה

ככלל מתי עדיף לרכוש דירה: ראשית, ככל שהמחירים נמוכים יותר, למשל כאשר המשק במיתון, ככל שריבית המשכנתאות נמוכה יותר, ככל שההון העצמי שלכם גבוה יותר וככל שדמי השכירות גבוהים יותר. בנוסף, בשל עלויות המעבר הגבוהות, אם אתם נאלצים לחפש מדי שנה דירה שכורה חדשה, יש יתרון לרכישה יתרון כלכלי נוסף נעוץ בכך שרכישת דירה מכריחה אותנו לחסוך ומשאירה אותנו עם נכס ביד.

לקנות או לשכור דירה: השאלות שאינן כלכליות

קיימים גורמים אחרים המכריעים פעמים רבות את הכף, וגורמים לזוגות צעירים ליטול משכנתה. אחת הסיבות העיקריות לכך היא תחושת הביטחון שמקנה בעלות על דירה או על בית משלכם. בנוסף, מדיניותה המוצהרת של הממשלה מכוונת לרכישת דירה. מופעל גם לחץ חברתי: כאשר רוב החברים רכשו או עומדים לרכוש דירה, אינכם רוצים להיות יוצאי דופן.

חסרונות ויתרונות שכירות דירה

שכירת דירה, לעומת זאת, כרוכה בתחושות של ארעיות וחוסר ביטחון. יתרה מזו, בדרך כלל דירות שכורות אינן משופצות ומתוחזקות כראוי. כמו כן קשה לארגן ולטפח אותן על פי טעמכם - רהיטים, מטבח, חפצי נוי. ובכל שנה או שנתיים חוזר התהליך המתיש של העברת הדירה. היתרונות של השכירות הם חופש התנועה ממקום למקום, היכולת לעבור דירה בקלות בלי צורך למכור את הדירה בנוסף, השוכרים אינם צריכים להתמודד עם נזקים בדירה. למשל, התפוצצות בצנרת, בלאי של ארונות, סדקים במרצפות.

כנסו לכאן כדי לבדוק את עצמם במחשבון לקנות או לשכור

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!