מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

בניה עצמית בסגנון בניה ביתך מול קניה מן המוכן - מה עדיף

עודכן בתאריך 20/4/2020

מאות משפחות רוכשות מדי שנה מגרש, למטרת בניה עצמית של בית חלומותיהם - מה שמכונה בנה ביתך. התנהלות נכונה מאפשרת לבנות בית עם גינה במחירים שהיו נמוכים משמעותית מאלה המקובלים לבתים פרטיים. ההוזלה נבעה הן ממחירי מגרשים מוזלים של המינהל והן בשל הבנייה העצמית. בשיטה זו המשפחה משמשת יזם השוכר את קבלני המשנה. כך היא חוסכת את הרווח של היזם - כ-20% ממחיר הבית.

לבנייה בשיטה זו יש יתרון חשוב נוסף: אפשר לתכנן את בית החלומות באופן שימלא את כל השאיפות וההעדפות וייתן מענה לכל הצרכים בלי להתפשר על אחד הדגמים הסטנדרטיים של הקבלן.

בנה ביתך: דורש הרבה זמן

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא אם יהיה לכם זמן להיות קבלנים. הכוונה בכך אינה לחצי שעה ביום ולשבתות. בניית בית היא עבודה במשרה מלאה. אלה שמתכוונים להעסיק פועלים - ישראלים, תושבי השטחים או עובדים זרים - צריכים במקרים רבים להביא אותם לאתר בבוקר ולהחזירם אחר הצהריים; לרוץ למשרדי הוועדה המקומית לבנייה, כדי להוציא היתרים; לפקח על כך שהעבודה תתנהל לשביעות רצונם ועל פי התוכנית. זו טרחה לא קטנה.

ניצוח על תזמורת

בית חלומות בשיטת בנה ביתך. בניה עצמיתיש דמיון בין ניהול פרויקט בנייה וניצוח על תזמורת. בשני המקרים אתם נדרשים לתאם את פעילותם של אנשים, כדי שימלאו את תפקידם בסדר שנקבע מראש. כך, על אנשי המיזוג המרכזי להגיע לפני ריצוף האמבטיה, כדי שהניקוז של המזגן יוכל להשתלב בביוב של הבית; עבודות החשמל צריכות להסתיים לפני הטיוח; הצביעה מתבצעת בסיום כל העבודות. ובניגוד לנגנים, לאנשי המקצוע יש נטיה לא להקפיד תמיד על הסנכרון וכך לבזבז לכם הרבה זמן.

בניה עצמית מול קבלן מפתח

אם אינכם אנשי ארגון מוצלחים במיוחד, יש לשקול ברצינות לקחת קבלן מפתח, כלומר קבלן האחראי לבצע את התיאומים בין אנשי המקצוע ומתחייב למסור לכם בית מוכן למגורים במועד. הקבלן יקבל לפני תחילת העבודות הוראות מפורטות מכם, או מהאדריכל או מעצב הפנים שאתם מעסיקים. לאחר מכן, לא תהיו מעורבים בעבודות עד לסיומן. החיסרון במקרה זה היא העלות הגבוהה בהשוואה לניהול עצמי. בכל מקרה, תתכוננו לחריגה גם אם הבנייה תתקדם בדיוק לפי התוכנית, קרוב לוודאי שתסטו מהתמחור של הפרויקט. פיגור בעבודתו של אחד מאנשי המקצוע בעבודה עלול לגרום לעיכובים וליצור תגובת שרשרת - צורך להזמין אנשי מקצוע לימי עבודה נוספים. קיים גם סיכוי סביר שבמשך הבנייה תחליטו לבצע שינויים בתכנון הפנימי או בסטנדרט הבנייה. כל שינוי מתורגם מיד לכסף וכמו בשיפוצים החריגות יכולות להגיע בקלות לעשרות ומאות אלפי שקלים.

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!