מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

דירות בהנחה: מכינוס, עמותות בנייה, קבוצות רכישה ועוד דרכים שיכולות להוזיל את הדירה

עודכן בתאריך 20/4/2020

מדי שנה נרכשות אלפי דירות בישראל במחירים שהם לכאורה הנחות של לעתים עד 30% ממחיר השוק. בחלק מהמקרים ההנחות אמיתיות, לעתים כדאי לבדוק את החתול לפני שרוכשים את השק. הנה השיטות הנפוצות להוזלה.

 מחיר למשתכן

שיטה ממשלתית המאפשרת לקבל הנחות של עד 20%. על פי שיטה זו המדינה קובעת את מחיר הקרקע ומוציאה מכרז לקבלנים. הקבלן הזוכה הוא זה שמתחייב במכרז על מחיר הדירה הזול ביותר לרוכשים. בין החסרונות של המכרז - סיכוי נמוך לרכישת דירה בישובים המבוקשים בשל מספר נרשמים גבוה וחשש מיצירת שכונות חלשות כלכלית, בשל הצטופפות של מאות זכאים. לחצו כאן כדי לקרוא מאמר מקיף על מחיר למשתכן.

עמותות בנייה וקבוצות רכישה

שיטת העמותות פירושה התארגנות של פרטים לבנייה משותפת של יחידות דיור. העמותות ניגשות למכרזי הקרקע ומשמשות למעשה כיזם. עם הזכייה הן מתקשרות עם חברה קבלנית לצורך בניית הפרויקט. לאחר השלמתו, כל חבר בעמותה יקבל את יחידת הדיור שרכש, על פי רוב במחיר הנמוך בכ-20% ממחיר השוק. בנוסף, הצטרפות לעמותה מקנה יתרונות מס המובילים להוזלה נוספת. עם זאת לשם כך דרוש תכנון נכון מראש. להרחבה בנושא כנסו למאמר הבא של עו"ד שי עמית בנושא עמותות בניה.

קבוצות רכישה הן מונח מוכר יותר. על היתרונות והחסרונות שלהם - כנסו למאמר על קבוצות רכישה.

דירות מכינוס נכסים

שיטה שלצערינו הולכת ומתרחבת בימי מיתון, בשל בעלי דירות הנקלעים לקשיים כלכליים. בכמה מקרים מדובר בדירות חדשות, לעתים כאלה שלא הושלמו. אלה נמכרות, מכיוון שהקבלן או האדם הפרטי שבנה בבנייה עצמית נקלעו לקשיים. במקרים אחרים מדובר בדירות יד שנייה שבעליהן כרעו תחת נטל המשכנתה והבנק פינה אותם. בעיתונים היומיים מתפרסמות בכל שבוע מודעות שבהן מוצעות למכירה עשרות דירות כאלה, ואפשר להניח כי כמה מהן יהיו באזורים שבהם אתם מעוניינים לרכוש. היתרון הבולט של רכישה בדרך זו היא המחיר. עורך הדין המוכר את הדירה בעבור הבנק מעוניין לסיים את התהליך במהירות, כדי להחזיר במידת האפשר את ההלוואה. הוא מקבל הצעות, לעתים עורך התמחרות טלפונית בין המתעניינים - וסוגר את העסקה.

מענקים והלוואות מסובסדות

בתוכנית הכלכלית של משרד האוצר שאושרה באפריל 2003 בוטלו המענקים לרוכשי דירות - מענקים על פי ניקוד ומענקי מקום - שבאמצעותם היה אפשר לחסוך עשרות אלפי שקלים. למרות הביטול, מדי פעם מכריזה הממשלה על מבצעים ייחודיים לפרקי זמן קצרים, שיכולים להתאים לכם אם אתם מחפשים דירה באזורי הפריפריה.

מבצעים לארגונים ולפרטיים

תופעה ההולכת ונהפכת לנפוצה בשנים האחרונות היא עריכת מבצעים לחברי ארגונים, מועדוני לקוחות ועמותות. לדוגמה, עמותות של אנשי כוחות הביטחון, של חברי קופת חולים ושל ארגונים מקצועיים. מדובר באחת מהדרכים של הקבלנים להוזיל את מחירי הדירות בלי לקרוא לילד בשמ. גם לפרטיים יש הצעות באתרים. הקבלנים מגלים יצירתיות רבה במתן הטבות לרוכשים. ריהוט לבית, מכשירי חשמל, משכנתה בריבית נמוכה או חופשה בחו"ל הן רק כמה מהאפשרויות. הכול שווה כסף, ועל הכול אפשר להתמקח.

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!