מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

שכר טרחה עורך דין קניית דירה יד שניה או חדשה ועוד הוצאות נלוות

עודכן בתאריך 20/4/2020

שכר טרחת עורך דין קניית דירה יד שנייהשכר טרחה עורך דין קניית דירה יד שניה, או חדשה, היא רק עלות אחת שאותה יש להעמיס מעבר למחיר הדירה אותו סיכמתם מול המוכר. סך הכל, צריך לשריין עשרות אלפי שקלים נוספים. במקרים רבים, אם אתם מתכוונים גם לשפץ את הדירה, צריך לשריין 20% מעבר למחיר המופיע בחוזה. גם על השיפוץ עצמו, כדאי ללמוד מניסיון של אחרים ולשריין 20% או 30% מעבר להערכה הראשונית שלכם לעלותו.

מס רכישה שיכול להתקרב ל-3%

את גובהו של מס רכישה אפשר לחשב מיד לאחר סגירת ההסכם. זהו מס מדורג והוא מתעדכן אחת לשנה על פי המדד (לחצו כאן למחשבון מס רכישה). לרוכשי דירה יחידה יש פטור על כ-1.74מיליון שקלים. על כל שקל מעבר לכך תמוסו ב-3.5% ואחר כך 5%. על דירה נוספת משלמים מס מהשקל הראשון. לדוגמא, על דירה שמחירה 2 מיליון שקל - אם זו דירתכם היחידה, תשלמו, נכון לשנת 2020, מס של 8,942 שקל. אם זו דירה נוספת (למשל אם לא מכרתם את דירתכם הקודמת בתוך שנתיים מרכישת הדירה החדשה), תחוייבו ב- 160,000 שקל.

שכר טרחה עורכי דין קניית דירה ומתווכים - עד 2% לכל אחד

לעומת מס רכישה שאפשר לחשב במדויק, גובה העמלות למתווכים, כמו גם שכר דירה עורך דין קניית דירה, תלוי פעמים רבות ביכולת המיקוח של רוכש הדירה וגם של המוכר. דמי התיווך רלוונטיים בעיקר לעסקות יד שנייה, שכן במרבית המקרים דירות חדשות נרכשות ישירות מהקבלן. התעריף הרשמי לפני מע"מ של מתווך לעסקות בדירות יד שנייה הוא 4% - 2% מכל צד. ואולם, בתקופת מיתון יכולה העמלה משני הצדדים להסתכם ב-2%.

לא כדאי לוותר על שירותיו של עורך דין בעסקה של רכישת דירה או מכירתה; זה לא הסעיף שאפשר לחסוך בו. עורך דין טוב יכול למנוע מכם להיכנס למצבים קשים - כגון חתימה על חוזה עם נוכלים, או טעויות בתום לב של הצד השני. שכר טרחה עורך דין על קניית דירה יד שניה, או חדשה הוא 1%-2% ממחיר הדירה. עם זאת מספרם של אלה הנעזרים בעורך דין קרוב משפחה גדל בשל הכשרת אלפי עורכי דין חדשים מדי שנה - ולכן התשלום הממוצע ירד.

כאשר אתם רוכשים דירה מקבלן, הוא ינסה לחייב אתכם לשלם גם תמורת עורך הדין מטעמו, העוסק ברישום הדירה. עורך הדין שלכם יוכל כמובן לדאוג לזה.

 חשמל, מים, גז, היתרים

חיבור לחשמל, מים וגז. ברכישת דירה חדשה, התשלומים לחיבור לחשמל, מים וגז הם חובה ומגיעים לכמה אלפי שקלים. גם אם רכשתם דירה ישנה, פעמים רבות תשלמו סכומים אלה או את חלקם.

אגרות והיתרים. האגרות וההיתרים יצטברו למאות שקלים בודדים. מדובר בין היתר באגרת רישום בטאבו - רישום הערת הזהרה במסגרת הליך הרכישה.

הבנק, הביטוח ואחרונים חביבים - הסבלים

משכנתה וביטוח. עלות הדירה גדלה בעקבות לקיחת משכנתה או הלוואה משלימה. ככל שההלוואה גדולה יותר, כך גדל מחיר הדירה בשל סכומי הריבית שאתם משלמים. ואולם, גם אם חישבתם שוב ושוב את היקף ההלוואה ואת ההחזר החודשי שביכולתכם לעמוד בהם - ביום לקיחת ההלוואה ייתכנו הפתעות. לא כולם ערים לכך שיידרשו לשלם אלפי שקלים תמורת הזכות לקבל הלוואה. מדובר בעלויות פתיחת התיק שגובה הבנק, בתשלום לשמאי שיעריך את הנכס בשביל הבנק ובמס בולים שגובה המדינה. בנוסף דורש הבנק ביטוח לנכס וביטוח חיים ללווים. מדובר בעלות גבוהה של עשרות אלפי שקלים למשך כל תקופת ההלוואה.

עלות העברת הדירה היא כ-2,000 שקל ואף יותר מכך על פי היקף התכולה, מיקום הדירה בבניין (האם יש מעלית? כמה קומות?) והמרחק. חשוב לא לשכוח להכין כסף לטיפ לסבלים. אתם מוזמנים לחשב את עלות המחיר האמיתי של דירתכם, במחשבון העלות האמיתית.

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!