מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

לעבור דירה ולהשאר בחיים - או לשפץ את הקיים

עודכן בתאריך 20/4/2020

על רקע המיתון מתחדדת אחת השאלות הגדולות של בעלי דירות: האם כדאי לעבור דירה - לדירה גדולה וכמובן יקרה יותר, או שאולי עדיף להשאר בדירה הישנה והמוכרת ולהשקיע בשיפוץ, כך שתתאים לצרכים המשתנים של המשפחה. הנה היתרונות של כל חלופה.

עוברים דירה? מומלץ לקרוא את המאמר הבא שיעזור לכם עם הפרוצדורות החשובות.

סגורים על שיפוצים? כנסו אל מדריך השיפוצים המלא של האתר.

השאלה הראשונה אותה צריכים לשאול את עצמם מחוסרי דיור - כלומר זוגות צעירים בתחילת דרכם ואפילו בעלי דירות המתקשים בהחזר המשכנתא, היא האם עדיף לרכוש או לשכור דירה.

לא קל לעבור דירהעל אותו המשקל - השאלה שצריכה לעניין את בעלי הדירות מרגישים שהדירה שרכשו כבר אינה מספיקה לצרכיה החדשים של המשפחה, היא האם כדאי לעבור דירה, או שאולי ניתן דווקא לבצע שיפוצים משמעותים לדירה וכך להתאים אותה לשינויים שעברו על המשפחה.

הנה כמה מהשיקולים המרכזיים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה: מעבר דירה מול שיפוץ

מדוע עדיפים שיפוצים על מעבר דירה

· עלות כספית מינורית יותר: לרוב, שיפוצים יהיו זולים מהרכישה. בנוסף, ניתן גם לשפץ באופן מודולרי. שפצו כעת את מה שדחוף – למשל את חדרי הילדים ובעוד שנה, מתוך תקווה שהמצב יאפשר, שדרגו את הסלון והמטבח, או שאולי בכלל תשקלו אז לעבור דירה.

· נשארים בסביבה המוכרת: עם החברים, מוסדות הלימוד, השכנים. אם אתם אוהבים את הסביבה, יש יתרון לשיפוצים

· כאב הראש של מעבר הדירה: המובילים, המיסים, חיפוש הדירה המייגע, הצורך בשינוי כתובות, בהחלפת מוסדות החינוך ועוד – כל אלה הם טיעון חזק לטובת שיפוצים ושמירה על הבית הקיים.

· ניצול זכויות בנייה: בשכונות רבות בישראל, ניתן לנצל זכויות בנייה קיימות. בידקו בעיריה – אם זה המצב אצלכם, אז יתכן שהתוספת תספיק לצרכים הנוספים שלכם ואז תוכלו להמשיך ולגור בבית המוכר.

מתי עדיף לעבור דירה

· אם המשפחה גדלה והצרכים השתנו, שיפוץ – יצירתי ככל שיהיה, לא יוכל תמיד לענות על כל הצרכים. אם יש צורך בשטח נוסף ואין אפשרות לקבל זכויות בנייה נוספות – עדיף לרכוש.

· הון עצמי: ככל שההון העצמי שברשותכם, כולל הסכום שתוכלו לקבל על הדירה שתמכרו, מהווה מרכיב גבוה יותר מהרכישה, כך היא משתלמת יותר כלכלית. אם תוכלו לממן את כל הדירה או את רובה ללא משכנתא – אפשר לשקול בחיוב רכישה.

· מציאה: לעתים, דווקא בתקופת המיתון, אפשר למצוא מציאות אמיתיות בשוק. קבלן התקוע עם דירות, משפחה שכבר רכשה בית חדש ומצב השוק הכללי. בקיצור – אם תקרה לדרככם דירת חלומותיכם במחיר מדהים, אפשר לשקול ברצינות ללכת על זה במקום שיפוצים.

· שיפור הדיור נוח יותר במיתון: מצד אחד, קצת קשה יותר למכור את הדירה, אבל מצד שני – קל יותר לרכוש. אם המחירים יורדים – הן של הדירה שתמכרו והן של הדירה שתקנו – לרוב, במיתון, פער המחירים בין 2 הדירות מצטמצם ולכן המעבר יעלה לכם פחות דווקא עכשיו. אגב, אם אתם נתקעים עם הדירה למכירה, שוק השכירות בתקופת המיתון מצויין ולכן אפשר להשכיר בשלב זה, לעשות שימוש בשכר הדירה להחזר המשכנתא ולדחות את המכירה לתקופה טובה יותר.

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!