למי שלא פוחד מרוחות רפאים (לפעמים גם שקט מוריד מחירים)

רבים נרתעים מרכישת בית בסמוך לבית עלמין, אבל יש גם כמה יתרונות בולטים למרפסת שמשקיפה לתחנה הסופית. פורסם בדה מרקר, 28.11.04
מה דעתכם על השכנים הבאים: שומרים על שקט מוחלט, למעט בני משפחותיהם שבאים לבקרם מדי פעם; לא נוהגים להשחית את זמנכם בוויכוחים על חניה, או על המנגל שעשיתם שלשום; אין להם מחשבות להקים רב קומות במגרש שלהם, על אף שהוא גדול, ריק, ונמצא במקום אטרקטיווי. נשמע סוף הדרך? כי זה בדיוק מה שזה. המדובר בשכנים שהגיעו לסוף דרכם, ומקום מגוריהם הנוכחי הוא בית הקברות. האם גם עכשיו הייתם רוצים לגור בשכנות להם? 

רבים עונים על השאלה הזאת בחיוב. הלחץ על הקרקעות למגורים בערים גרם לכך שבתי קברות, שבימים עברו היו מנותקים משאר חלקי העיר, נמצאים היום במרכזה, ושכונות רבות גובלות בבתי קברות. עם זאת, לעתים קרובות סמיכות שכונה לבית קברות מורידה את מחירי דירות. 

"גם בבניין הסמוך לבית קברות יש חסרונות ויתרונות, כמו בכל פרויקט. היתרונות הם נוף פתוח, שקט והיעדר תנועה", אומר סמנכ"ל השיווק של רשת התיווך רימקס, יוחנן אס, הממהר להסביר: "נכון, זה נשמע אולי מעט ציני, אבל זו המציאות. מי שרוכש דירה בבניין הסמוך לבית קברות יכול להיות בטוח שהסביבה לא תשתנה, לא תהפוך לרועשת יותר ולא תכלול אלמנטים שונים שגורמים לירידת ערך. לכן, הקונה דירה בסמוך לבית קברות מבטיח את עצמו מהפתעות ויודע שהנכס ישמור על ערכו. החיסרון, לעומת זה, הוא פסיכולוגי. אנשים רבים לא היו רוצים לגור ליד בית קברות". 

הנחה של 5% בזכות השכנים

כידוע, הפסיכולוגיה היא חלק מהותי משוק הנדל"ן. במקרה של בתי הקברות, העדויות מצביעות על ירידות בביקושים למקומות שסמוכים לבתי עלמין - בשיעור של כ-5% בממוצע. 
אחת הדוגמאות הבולטות לבית קברות הממוקם במרכזה של עיר היא בית העלמין הישן ברחוב טרומפלדור בתל אביב. בית העלמין כבר הפך מזמן לאתר עלייה לרגל ללימוד ההיסטוריה של תל אביב דרך המצבות, ואולם עדיין מתקיימות בו פה ושם לוויות של אנשים שרכשו חלקות קבר לפני שנים. 
המתווך חיים קאופמן: "כשמדובר בדירות בבתים שממש גובלים בבית הקברות, ניתן להרגיש בירידת מחירים של כ-5%, שמהווים כ-10 אלף דולר לדירת 3 חדרים, שכרגיל מחיריה בסביבה מגיעים ל-210-200 אלף דולר". בבתים המרוחקים קצת יותר, כבר לא ניכרים שינויים במחירים. 
ליד בית הקברות של חיפה נמצאת שכונת נוה דוד הענייה, שכוללת שיכונים ישנים, כך שאין כל קשר בין המחירים הנמוכים של הדירות לבין הסמיכות לבית הקברות העירוני. מה שמעניין יותר הוא דווקא מה שמתרחש בשכונות שנמצאות ברכס שמעל לבית הקברות - כרמליה והפרויקטים שמתחת לכפר כבביר. שכונות אלה אמנם לא גובלות בבית העלמין, ואולם הן משקיפות אליו. זכיין אנגלו סכסון בחיפה, דרור אלוני, מספר כי רבים נרתעים מכך. 
דירות ברחוב ויצ"ו המערבי בשכונת כרמליה סובלות ממחירים נמוכים יחסית לדירות הנמצאות במרכז השכונה", אומר אלוני. לדבריו, דירת גן בת ארבעה חדרים עם מרפסת ברחוב ויצ"ו תעלה 220-200 אלף דולר, לעומת 
מחירים של 300-250 אלף דולר בדירות טובות במרכז השכונה. עם זאת חלק מהמחירים הנמוכים נובעים מריחוקו של הרחוב מיתר חלקי השכונה. 
כדי להקטין את "אפקט בית הקברות", נוהגים התושבים ברחוב ויצ"ו לשים במרפסות צמחייה גבוהה המסתירה את המצבות, והמדגישה רק את נוף הים וקו האופק. 
מתחת לכפר הערבי כבביר, המהווה כיום שכונה בחיפה, מוקמים כמה פרויקטים חדשים, בהם ניתן לרכוש דירות ארבעה חדרים חדשות במחירים של 200-150 אלף דולר, שנמוכים בעשרות אחוזים מרמת המחירים הנהוגה בכרמל. גם כאן, המחירים הנמוכים הם תולדה של כמה גורמים, שהסמיכות לבית הקברות היא רק אחד מהם. 
בית הקברות העירוני של גבעתיים, ברחוב טייבר, נחשב למקום שקט במשך 364 ימים בשנה. בלילה ה-365 מופרעת מנוחת כל השכנים על ידי חסידי שטפנשט, שגילו לפני כמה שנים, כי האדמו"ר משטפנשט נקבר בגבעתיים, ומאז הם פוקדים באלפיהם את בית הקברות ומתפללים כל הלילה. 
כל רחובות השכונה נחסמים באותו יום, ותושבי השכונה מתקשים לישון. למרות המטרד השנתי, מספרת זכיינית רימקס 100% בגבעתיים, גלי הרצוג, כי אין לקירבה לבית הקברות השפעה על מחירי הדירות: "לא מזמן נמכרה ברחוב הפלמ"ח הסמוך דירה ישנה של 2.5 חדרים לשיפוץ ב-160 אלף דולר, שנחשב למחיר ממוצע בסביבה". 
בצפון מזרח ראשון לציון ממוקם בית הקברות העירוני הישן. צחוק הגורל - לידו מוקמת שכונה ששמה נעורים, המורכבת ממבנים בני 7-6 קומות וקוטג'ים צמודי קרקע. חלק מהקוטג'ים נמצאים קרוב מאוד לבית הקברות. 
זכיין רימקס טופז בראשון לציון, ראובן פז, מספר כי לפני כעשרה ימים נרכש בשכונה קוטג' של 5.5 חדרים במבנה בן שלוש שנים, המרוחק כ-100 מטר מבית הקברות, במסגרת מבצע "בית פתוח" של הרשת. 
"למרות המיקום הגיעו למקום 24 איש, העניין בבית היה רב, והוא נמכר לאחר 36 יום בלבד ב-350 אלף דולר, סכום שנחשב לגבוה יחסית לבתים אחרים בעיר, המרוחקים יותר מבית הקברות", מספר פז. 
הקוטג' המדובר מוקף חומת אבן שמסתירה את בית הקברות הישן. בסך הכל, אומר פז, "החששות ממגורים באזורים כאלו אינם רציונליים. אנשים חיים שם, וחיים טוב". 
מקום אחר בראשון לציון הוא אזור חלום ראשון, הממוקם בדרום-מזרח העיר, בסמיכות לבית הקברות הפעיל. במקום ישנם מבנים של ארבע קומות, עם פיתוח סביבתי ברמה גבוהה, במחירים המתחילים ב-200 אלף דולר לדירת שלושה חדרים עם גן. פז אומר כי המחירים הללו אינם נופלים ממחירים באזורים טובים אחרים בעיר. עם זאת, לדבריו המחירים בדירות הפונות לבית הקברות נמוכים באלפי דולרים בודדים ממחירי דירות דומות שנמצאות מאחור. 
רחוב בצלאל בהרצליה סמוך מאוד לבית הקברות העירוני. זכיין רימקס בסט בעיר ארז פורת וענת מויאל מסוכנות Nadlan4You מדווחים כי מחירי הדירות במקום נמוכים. עם זאת, מויאל אומרת כי המחירים הנמוכים אינה תולדה של הסמיכות לבית הקברות בלבד, אלא צירוף של כמה גורמים, בהם קירבה לרחוב הנדיב הסואן ולבית הספר, שמצטרפים לקירבה לבית הקברות. 
הסוכנות מכרה באחרונה דירת קוטג' של 160 מ"ר ב-300 אלף דולר, בעוד שבמקומות אחרים בעיר, מעריכה מויאל, ניתן היה למכור דירה דומה ב-370 אלף דולר ואף יותר.

האינטרנט הרג את המתווך
חוצה ישראל ומחירי הדירות
חוות הבודדים: הכי קרוב לבוקרים
הרכבת ומחירי הדירות
המלכודת: מדד תשומות הבנייה
כמה שווה הנוף מחלונכם?
כיווני אויר שישראלים אוהבים
כמה שווה המחסן בדירה שלכם
האנטנה הסלולרית ומחיר הדירה
תחזית מחירי דירות ל- 2006
השנים היפות של קרית אונו
על מה לחשוב כשלוקחים משכנתה
איך קונים מכונס נכסים
רוצים לקבל לפחות כמו השכן
הרכבת הגיעה, המחירים עלו
מי ישלם את החשבון?
למי שלא פוחד מרוחות רפאים
התשלומים הנלווים ברכישת דירה
הדירה לדוגמה כפריט חובה
את הפירות לא תקטפו בקרוב
לשפץ את הבית בלי לפשוט רגל