עלות מחסן בבניין - כמה שווה מחסן בבית שלכם

עלות מחסן בניין - כמו גם מרפסת או מקום חניה - הוא נגזרת של שווי הדירה. ככל שדירה שווה יותר, כך קניית מחסן בבית משותף יקרה יותר. כלל האצבע - המחיר למ"ר הוא כמחצית מהמחיר למ"ר של הדירה
אריק מירובסקי פורסם ב-15.8.2005
כמה מוכן שוק הדירות בישראל לשלם עבור אותו שטח, הנמצא בתחתית הבית, או בקומה שבה נמצאת הדירה, או במבנה בחצר, ואשר מכונה מחסן? שוויו של מחסן - כמו לגבי מרפסת או מקום חניה - הוא נגזרת של שווי הדירה. ככל שדירה שווה יותר, כך גם עולה ערכו של המחסן.
בבנייה הישנה היו כמה סוגי מחסנים. הראשון, בקומת המרתף או בקומת הקרקע, היה מחסן כללי לבניין, ללא הפרדה בין יחידות הדיור השונות. המחסן הזה לא היה רשום בטאבו על שם הדייר, אלא כשטח משותף. חלק מהמחסנים הללו שימשו גם מקלטים. לעתים נהפכו היוצרות, והמקלט נהפך למחסן, על אף ההפצרות של הג"א, שלא לעשות כן.

בבנייה הישנה היו כמה סוגי מחסנים. הראשון, בקומת המרתף או בקומת הקרקע, היה מחסן כללי לבניין, ללא הפרדה בין יחידות הדיור השונות. המחסן הזה לא היה רשום בטאבו על שם הדייר, אלא כשטח משותף. חלק מהמחסנים הללו שימשו גם מקלטים. לעתים נהפכו היוצרות, והמקלט נהפך למחסן, על אף ההפצרות של הג"א, שלא לעשות כן.

סוג אחר של מחסן היה המחסן העילי - האינטרסול - המוכר יותר בכינוי "בוידעם". מחסן זה ניצל את התקרות הגבוהות של מרבית הדירות שנבנו בעבר, ובדרך כלל נבנה מעל לפרוזדור ולחדרי השירותים, שם הונמכו התקרות, לטובת נישה שנועדה לאחסן דברים

חלוקת מחסן בהסכמה
שני סוגי המחסנים הללו אינם אהודים כיום, וברוב המקרים הם אינם מוסיפים סכום משמעותי למחיר הדירה. לגבי המקלט, כל עוד אין תחליפים נאותים, כגון ממ"ד, לא ניתן לבצע בו הסבה כזו מבחינה רשמית. עם זאת, ישנם מקלטים רבים ששטחם היה גדול מאוד, וניתן לחלק אותם לתתי יחידות, שאחת תמשיך לשמש מקלט והיתר ישמשו כמחסנים.
הפעולות הללו נעשות, בדרך כלל, במסגרת של הסכמה כללית בין בעלי הדירות, אולם מבלי לנסות לרשום את המחסנים החדשים בטאבו ובעירייה, וגם מבלי לבקש היתרי בנייה - וזאת כדי לחסוך בהוצאות שונות ובארנונה. אם ניתן לבצע את הפעולה הזו, שוויו של המחסן המאולתר יהיה נמוך משווי מחסן חוקי, ויהיו אף כאלו שיסרבו להכיר בו, משום שאינו רשום.
האינטרסול הוא מקום אחסון לא נוח ומוגבל, ורוכשי דירות כיום אינם מוכנים להתייחס אליו כפרמטר במחיר אותו הם מוכנים לשלם עבור הדירה. זכיין רימקס יפה נוף בחיפה, משה בלן, מציין שהימצאותו של מחסן כזה גם מייקרת ומעכבת את משך ביצוע הדירה במסגרת עבודות הגמר.
גודל מחסן סטנדרטי - בדרך כלל 6 מ"ר
מחסן במובנו המוכר, משתרע בדרך כלל על שטח של כ-6 מ"ר. הוא יכול להיות צמוד לדירה, בצורה של מזווה, למשל, והוא יכול להיות מחוץ לדירה. הוא יכול להיות ממוקם בקומת עמודים, בסמוך למקום החניה, והוא יכול להיות ממוקם במרתף.
"ככלל אצבע ניתן לומר, שמחסן שווה מחצית משווי מ"ר רגיל בדירה. כך, לדוגמה, באחת מערי השרון, שם מחיר מ"ר נע סביב 2,000 דולר, יוסיף מחסן של 6 מ"ר כ-6,000 דולר למחיר הדירה", אומר השמאי בועז ברזילי.
אבל יכולים להיות גם מקרים אחרים. מחירו של מחסן תלוי במידת הפונקציונליות שלו, ובעיקר בנגישות. לא פעם קורה, שקשה להגיע למחסן מהמעלית, ולעתים אף צריך לרדת כמה מדרגות כדי להגיע אליו, מה שמשניא אותו על בעליו, שרואים בירידה אליו מטרד של ממש. במקרה כזה ערכו יירד. אם המחסן קטן מדי, ואינו מתאים לדרישות, גם אז שוויו יורד.
חשיבות לאוורור ולתאורה
עוד פרטמטרים שעלולים לפגוע על עלות מחסן בבניין, הם האוורור שלו והתאורה שבו. לא חסרים מקרים, בהם המחסן אינו מאוורר, וטחב ועובש מכסים מהר מאוד את החפצים המאוחסנים בו. במקרים אחרים, המחסן אינו מואר, ואף אינו מחובר לרשת החשמל. גם כאן הדברים פוגעים במחירו.
"במקרים קיצוניים, בהם המחסן אינו עומד בקריטריונים הנדרשים ממנו, מחיר של מ"ר בתוכו עלול לרדת לרמות של 30%-25% בלבד ממחיר מ"ר בשטח עיקרי", מספר ברזילי.
ישנם גם מקרים הפוכים: זכיין רימקס אלמוג בשוהם, הרצל בן דוד, מספר, שכשהמחסן צמוד לבית וניתן לחברו, המחיר עולה מהותית. בשוהם, מחסן כזה יכול להגיע לרמות של 7,000-6,000 דולר, לעומת מחסן רגיל בעיר, ששווה 4,000-3,000 דולר.
"מחסנים מסוג זה יכולים להגיע לרמות מחירים של 70% ואף 80% משווי שטחים עיקריים בדירה, וזאת כיוון שניתן להופכם בקלות לשטחים עיקריים, בדיוק כמו המזווה", מסברי ברזילי.
מחסן מסוג אחר לגמרי הוא מחסן בחצר, המופרד לחלוטין מהבית. מחסן כזה נמצא בדרך כלל בבתים פרטיים, ומחירו מוערך, בדרך כלל, לפי 50% משווי מ"ר בדירה.
עלות מחסן בבניין - מחירון
תל אביב:
6,000-12,000

ירושלים:
5,000-12,000

חיפה:
3,000-5,000

גבעת שמואל:
3,500-5,000

גבעתיים:
6,000-7,000

רמת גן:
6,000-7,000

יהוד (ק. סביונים):
4,000-5,000

פתח תקוה:
3,000-4,000

כפר סבא:
2,500-4,500

רעננה:
5,000-7,500

הרצליה:
4,000-6,000
המחירים בדולרים
האינטרנט הרג את המתווך
חוצה ישראל ומחירי הדירות
חוות הבודדים: הכי קרוב לבוקרים
הרכבת ומחירי הדירות
המלכודת: מדד תשומות הבנייה
כמה שווה הנוף מחלונכם?
כיווני אויר שישראלים אוהבים
כמה שווה המחסן בדירה שלכם
האנטנה הסלולרית ומחיר הדירה
תחזית מחירי דירות ל- 2006
השנים היפות של קרית אונו
על מה לחשוב כשלוקחים משכנתה
איך קונים מכונס נכסים
רוצים לקבל לפחות כמו השכן
הרכבת הגיעה, המחירים עלו
מי ישלם את החשבון?
למי שלא פוחד מרוחות רפאים
התשלומים הנלווים ברכישת דירה
הדירה לדוגמה כפריט חובה
את הפירות לא תקטפו בקרוב
לשפץ את הבית בלי לפשוט רגל