השנים היפות של קרית אונו

סקירת השוק בישוב היוקרתי הנהנה מביקושים גבוהים והמחירים בו מהגבוהים בארץ

 
קשה לישראלי לסובב את הראש הצדה, טוענים בקריית אונו. "בשנות התשעים, משפרי דיור מאזור תל אביב הסתכלו לכיוון צפון, לרעננה והרצליה. רק לאחר שהמחירים שם הגיעו לרמות גבוהות מאוד הם החלו להסתכל גם לכיוונים אחרים, ורק בשנות האלפיים גילו את קריית אונו", מעיד מתווך הפועל בבקעת אונו. התוצאה: עליות בביקושים, במחירים ובעסקות והצטמצמות עתודות הקרקע. 
במשך שנים נשכח המיקום של קריית אונו המרוחקת 11 ק"מ מתל אביב, והסמוכה לבית החולים תל השומר ולאוניברסיטת בר אילן, על ידי כל אלה שהסתכלו צפונה, לכיוון השרון. "ייתכן שבאותה תקופה היו רבים שחשבו על בקעת אונו במונחים של אור יהודה ויהוד, ופסלו לחלוטין את האזור בלי לבדוק ביסודיות", משער המתווך. אחרים, כמו שמאי המקרקעין יאיר פלץ, סבורים כי באותן שנים שיאי בועת ההיי-טק חיזקו את רמת השרון ורעננה, בעוד שלקריית אונו לא היה הרבה להציע. 
אבל דברים השתנו: בסוף שנות התשעים יזמו העירייה ובעלי 400 דונם קרקעות במתחם הפרדסים "פרדס רייספלד", עליהן שכנו עד אז פרדסים, את הפשרתן לבנייה. התוצאה היא שכונת קריית אונו החדשה, שכוללת תוכנית בניין עיר ל-1,400 יחידות דיור חדשות. "ללא השכונה הזו, שנחשבת אטרקטיווית במיוחד, איני רואה כיצד יכול היה שוק הדירות בקריית אונו להתפתח כל כך", אומר פלץ.
אלטרנטיבה לצפון תל אביב והשרון
ואכן, מיד עם תחילת שיווקה, לפני כשבע שנים, גרמה השכונה לישראלים לסובב את הראש. "אנשים שחיפשו לעצמם דירות בסוף שנות התשעים, והגיעו לשכונת המשתלה, ראו דירות שמכילות חדרים שגדולים קצת יותר מהמינימום החוקי. אחר כך המשיכו לרמת אביב וראו שכונת יוקרה שנמצאת על צירי התנועה הכבדים ביותר בישראל. ברמת השרון וברעננה מצאו שוב רמת מחירים גבוהה במיוחד. ואז, כאלטרנטיווה אחרונה, הגיעו לקריית אונו, גילו שכונה טובלת בפארקים של עשרות דונמים, עם חדרים גדולים במיוחד, וקרובה לא פחות לתל אביב", מסביר פלץ. 
סמנכ"ל השיווק של רשת התיווך אל הנכס, יגאל רודה: "אין כמו המשפט חבר מביא חבר כדי לשקף את מה שקרה בקריית אונו. הגיעו אלינו באמצעות האינטרנט אנשים שחיפשו לעצמם דירות במרחב תל אביב, כמו הוד השרון וראשון לציון. הם לא נראו בהתחלה כמי שמאמינים ברצינות שיעברו לגור בקריית אונו, ואולם בסופו של דבר עברו לכאן. כמה חודשים לאחר מכן התקשרו זוגות חברים של הקונים הראשונים, וביקשו גם הם לקנות דירות בקריית אונו. כל מי שעבר לגור כאן הפך מיד למפרסם של העיר". 
כך החלו יתרונותיה של קריית אונו, עיר בת עשרת אלפים בתי אב, להתגלות. "לפתע" התגלה כי בניגוד למצב באור יהודה וביהוד, אוכלוסיית המקום מתאפיינת בבעלי מקצועות חופשיים, אנשי עסקים ושכירים ברמה גבוהה. 
"נכון שאפריקה ישראל הקימה שכונות לתפארת ביהוד ובאור יהודה, אבל מדובר בשכונות מתבדלות שאינן מעידות על הכלל. בקריית אונו, לעומת זאת, השכונות החדשות משתלבות היטב במרקם האוכלוסיה הוותיק", אומר המתווך.
350 אלף דולר ל - 4 חדרים
המחירים בקריית אונו אינם מותירים ספק לגבי השאלה מי יכול להרשות לעצמו לגור בה. אתי גנור מרימקס סביון-קריית אונו מספרת על מחירים של 350 אלף דולר לדירת ארבעה חדרים בשכונה החדשה. קוטג' באותה שכונה יעלה כבר 600 אלף דולר. "הביקושים", היא מעידה, "עולים על ההיצע". 
רודה מספר על עליית מחירי דירות יד שנייה בגדלים של 5-4 חדרים, מסיבה מקורית: "דירות קבלן בגדלים הללו יאוכלסו רק באמצע 2006, ומי שרוצה להתאכלס קודם לכן יכול לקנות רק דירות יד שנייה", הוא מספר. התוצאה היתה שבשיא תקופת המיתון, בשנים 2003-2000, עלו מחירי הדירות בקריית אונו החדשה ב-10%, ומאז הם שומרים על יציבות. 
השכונה החדשה, בניגוד לאור יהודה וליהוד השכנות, הקרינה גם לשכונות האחרות. גנור מציינת את השכונה הוותיקה בקריית אונו, שם, לדוגמה, נמכר בית של 300 מ"ר בנויים על מגרש של 400 מ"ר ב-650 אלף דולר. "בגלל המרחבים שלה והשקט שמאפיין את השכונה, מדובר ב'סביון בקטן', או 'רמת חן בגדול'", מסביר רודה.
חזית לכביש, או חזית לסביון
שכונה אחרת בעיר היא שכונת רימון, שהוקמה לפני 35 שנה עם כביש היקפי ושבילים בתוך השכונה. גנור מספרת על ירידת מחירים מסוימת שנרשמה בדירות ישנות בשכונה מאז הוקמה השכונה החדשה, ודירת ארבעה חדרים, שלפני חמש שנים עלתה 240 אלף דולר, עולה היום כ-220 אלף דולר. 
עם זאת, בפרויקטים חדשים שהוקמו בשכונה בשנים האחרונות יכולה דירת ארבעה חדרים להגיע למחיר של 310-275 אלף דולר, ודירת חמישה חדרים תעלה 365-300 אלף דולר. "הסיבה להבדלים הגדולים שבשכונה היא ההבדל בין חזית לכביש או חזית לכיוון סביון", מסביר רודה.
 

 
 

 

האינטרנט הרג את המתווך
חוצה ישראל ומחירי הדירות
חוות הבודדים: הכי קרוב לבוקרים
הרכבת ומחירי הדירות
המלכודת: מדד תשומות הבנייה
כמה שווה הנוף מחלונכם?
כיווני אויר שישראלים אוהבים
כמה שווה המחסן בדירה שלכם
האנטנה הסלולרית ומחיר הדירה
תחזית מחירי דירות ל- 2006
השנים היפות של קרית אונו
על מה לחשוב כשלוקחים משכנתה
איך קונים מכונס נכסים
רוצים לקבל לפחות כמו השכן
הרכבת הגיעה, המחירים עלו
מי ישלם את החשבון?
למי שלא פוחד מרוחות רפאים
התשלומים הנלווים ברכישת דירה
הדירה לדוגמה כפריט חובה
את הפירות לא תקטפו בקרוב
לשפץ את הבית בלי לפשוט רגל