לשפץ את הבית בלי להרוס את חשבון הבנק

כדי לשנות את סביבת המגורים לא חייבים לרכוש דירה חדשה. ענף שיפוץ הבתים שהלך והתרחב בשנים האחרונות מציע סדרה ארוכה של אמצעים לחידוש פני הדירה בזמן קצר יחסית ובעלויות סבירות. עם זאת מדובר בענף פרוץ, שבו פועלים לא מעט "חאפרים" חסרי ניסיון המציעים עבודה לא מקצועית ברמה נמוכה תוך שימוש בחומרים לא איכותיים ולא תקניים. מומלץ לכן, באופן כללי, לפנות לקבלן רשום שיעשה את עבודת השיפוץ. מידע על קבלנים רשומים אפשר לקבל בהתאחדות הקבלנים.

לדברי יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים בישראל, ערן סיב, לקראת הקיץ יש עלייה של כ-20% בביקוש לשיפוצים. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא שמשפחות רבות מנצלות את החופש הגדול לשיפוץ ביתן. עלויות השיפוץ יכולות לנוע בין כמה מאות שקלים לעשרות אלפי שקלים. חלק מהדברים ניתן לעשות באופן עצמאי, ואחרים כדאי לעשות באמצעות אנשי מקצוע. להלן כמה עצות בסיסיות לשיפוץ הבית.

צביעה

השיפוץ הקל והחביב ביותר על הצרכן הישראלי. אם הצביעה מתבצעת על תשתית טובה (תשתית הקירות אינו רופפת ומתקלפת) ניתן לעשותה לבד. אפשר לרכוש גלגלת צבע - הנקראת בסלנג המקצועי רולר - תמורת 80-30 שקל (תלוי בטיב), ובעזרת ידית ארוכה המתחברת אליו, שמחירה 50 שקל, להגיע למקומות גבוהים. עלות פח צבע סופרקריל (צבע פלסטיק לקירות) היא כ-280 שקל. מחירו של פח צבע סיד לתקרות הוא 130 שקל. לדירת שלושה חדרים ממוצעת מספיק פח צבע פלסטיק אחד לקירות, ופח סיד אחד לתקרות. ניתן לצבוע את הדלתות והמשקופים בצבע שמן.

לדברי סיב, בצביעה עצמית חייבים לשים לב שהתשתית של הקיר טובה וחזקה ליישום. אם התשתית (הקיר) רופפת, עדיף להזמין בעל מקצוע. תמורת צביעת דירת שלושה חדרים הסכום שייגבה יהיה כ-5,000 שקל ללא תיקוני שפכטל וללא צביעה מיוחדת.

יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, ערן רולס, מסכים כי החלק החשוב ביותר בצביעה הוא תשתית הקירות. מה שחשוב, הוא אומר, זה שהקירות יהיו חלקים לחלוטין לפני הצביעה. אם זה לא המצב, יש להיעזר באיש מקצוע. רולס אומר כי הבעיה העיקרית היא שכיום אין הסמכה לצבעי ולכן הענף פרוץ ופועלים בו חאפרים רבים.

לדבריו, כדי שלא ליפול לידיו של חאפר שיעשה עבודה רעה, מומלץ לפנות לחברות המייצרות צבע, כמו טמבור או ניר-לט. לחברות אלה מחלקות טכניות טובות, ועובדים שם יועצים שיכולים לתת חוות דעת לגבי הדירה ולהמליץ על צבעים. המלצה נוספת כדאי לקבל מבתי המסחר המקומיים המתמחים בצבע. הם בדרך כלל מכירים את בעלי המקצוע הפועלים באזור ויכולים להפנות אליהם.

רולס מוסיף כי מומלץ לחתום לפני תחילת העבודה על הסכם עם הצבעי, שיכלול בין השאר סעיף הקובע את אחריות הצבעי לכיסוי הרהיטים והרצפה בפוליתילאן או בניילונים. כדאי לקבוע מפרט צביעה מסודר - איזה צבע יסוד וכמה שכבות של צבע עליון - ואפשר לבקש חברה מסוימת ולחייב את הצבעי לפעול לפי הוראות היצרן.

כמו כן יש לקבוע בהסכם את מועד תחילת העבודה ומועד סיום עם קנס על פיגור. בנוסף, המחיר חייב לכלול גם את עבודת הניקוי. על הצבעי לפרק אביזרי פרזול כמו מנעולים וידיות כדי שלא ייפגעו. אם מחליטים על צביעה דקורטיווית או צביעה אמנותית, מומלץ לבקש דוגמה לפני שהצבעי מתחיל לעבוד.

לדברי רולס, מחיר הצביעה משתנה ונע בין 5,000 שקל לצביעה פשוטה לדירת שלושה חדרים, ועד 30 אלף שקל לצביעה אמנותית עם אפקטים לאותה דירה.

שיפוץ חדר האמבטיה

לדברי סיב, לא כדאי לנסות ולשפץ חדרים אלה בצורה עצמאית. אתם עלולים להסתבך, ואדם ללא ניסיון וידע עלול לגרום נזק בלתי הפיך. לכן בשיפוצים קצת יותר מסובכים עדיף לחפש בעל מקצוע אמין בעל ניסיון מוכח בענף.

שיפוץ אמבטיה ממוצעת כולל פירוק והרכבה של כלים סניטריים כמו כיורים ואסלות, וכלים סניטריים חדשים - עולה 16 אלף שקל בממוצע. שיפוץ שירותים, כולל פירוק והרכבה של הכלים הסניטריים, עולה 5,000 שקל בממוצע.

לדברי רולס, החלק הכי חשוב בשיפוץ חדרי האמבטיה נוגע למערכות הצנרת לניקוז המים והובלתם. כיום מרבים להשתמש בצינורות פלסטיק שמגיעים במבנה של מרכזייה. במבנה זה אפשר לפרק צינור אחד שנפגע בלי לפגוע ביתר. כדי שהדבר ייעשה כיאות, חייבים לקבל תכנון נכון של הצינור ושל כל המערכת. צינור נוסף שנחשב לאיכותי הוא צינור המורכב מפלסטיק ואלומיניום. בכל מקרה, אומר רולס, חייבים להיעזר באינסטלטור מקצועי. כדי למצוא כזה יש לפנות לחברות שמייצרות את הצינורות ולבקש מהם שמות של אינסטלטורים.

לפי רולס, לפני תחילת העבודות יש לחתום על הסכם עבודה ולבקש מהאינסטלטור אחריות לשבע שנים. בנוסף יש להכניס להסכם סעיף המחייב את האינסטלטור להשתמש רק בחומרים ואביזרים תקניים שיוצרו על ידי חברה מוכרת וקיבלו אישור ממכון התקנים. יש אינסטלטורים המשתמשים בצנרת שמגיעה מהשטחים, איכותה ירודה והיא נשחקת מהר מאוד.

לגבי רכישת השיש או הקרמיקה, חשוב מאוד לקנות רק ממקום ידוע, ומומלץ לקנות 25%-20% יותר מהמטרז' הקיים באמבטיה - כי בדרך כלל יש חיתוכים ושברים. רולס מוסיף כי מאחר שמדובר בחדר רטוב יש להקפיד ולאטום את החיבורים בין האמבטיה לקירות ולרצפה; אפשר לעשות זאת עם בטון שעל גביו שכבת איטום.

סיב אומר כי ניתן למצוא אריחי קרמיקה זולים לאמבטיה בעלות של כ-60-40 שקל למ"ר, וכן לבחור כלים לבנים פשוטים וסטנדרטיים. במקרים אלה עלות שיפוץ חדר רחצה יכולה להיות 8,000 עד 16 אלף שקל בלבד (כולל החלפת צנרת).

שיפוץ מטבח

ניתן להחליף רק את דלתות ארונות המטבח ולא את הארונות עצמם, ובכך לחסוך כסף וזמן עבודה. ניתן להחליף בהזדמנות זו גם את הידיות. דלתות או ארונות למטבח אפשר לרכוש בחנויות "עשה זאת בעצמך", שם ניתן למצוא דגמים זולים יחסית - כ-9,000 עד 14 אלף שקל. במקרה שלא מעוניינים להחליף את הדלתות, ניתן להדביק מדבקת טפט על הארונות הקיימים, וכן להחליף את הידיות בעלות של מאות שקלים בלבד.

אפשר לחדש את מראה המטבח על ידי החלפת הקרמיקה על הקיר בפי.וי.סי דמוי נירוסטה שהוא זול מאוד וקל להתקנה עצמית. בנוסף ניתן לצבוע את המקרר או להדביק עליו מדבקת טפט, ובכך לקבל מראה מחודש.

אם מחליטים להחליף את כל המטבח, ממליץ רולס לפנות רק לחברת מטבחים מוכרת או לנגרים איכותיים שיש להם המלצות. במקרה של מטבחים יש חשיבות רבה לסוג העץ וסוג הדבק. כיום יש מוצרים איכותיים מאוד, הוא אומר, העומדים בתקנים.

לדברי רולס, המרכיב המרכזי במטבחים הוא הפרזולים, המגירות הנשלפות והמזווה. הוא מוסיף כי יש נגרים שעבודתם ירודה ולכן לאחר זמן קצר המגירה לא נסגרת. תכנון המטבח החדש חייב להתבצע מראש לפני השיפוץ, כדי שניתן יהיה לקבוע מראש את נקודות חיבור המים והחשמל.

ריצוף וחיפוי

בתחום החיפויים קיימים פערים גדולים במחיר, ולכן חשוב מאוד לעשות סקר שוק. אם מבקשים לרכוש פרקט, ניתן לחפות את הרצפה הקיימת בפרקט לימינציה מודבק (בגוון ירקרק), במקום פרקט עץ אמיתי. צעד זה יחסוך הרבה כסף וזמן עבודה. במקרה שמבקשים חיפוי של גרניט פורצלן, הנחשב לחומר יקר, ניתן להשתמש גם בחומרים זולים יותר שנראים לא פחות טוב. לפני שמחליטים, רצוי להגדיר במדויק את גודל השטח שיש לחפות: לדוגמה, אם החיפוי הוא באזור קטן של חדר (כשבכל מקרה חלק קטן מהרצפה נותר חשוף) או בסלון בגודל 15 מ"ר, ניתן להתעניין גם בשאריות ובמחסני העודפים בסחורה סוג ב' או להשתמש בהדבקות (למשל בפרקט לימינציה).

האינטרנט הרג את המתווך
חוצה ישראל ומחירי הדירות
חוות הבודדים: הכי קרוב לבוקרים
הרכבת ומחירי הדירות
המלכודת: מדד תשומות הבנייה
כמה שווה הנוף מחלונכם?
כיווני אויר שישראלים אוהבים
כמה שווה המחסן בדירה שלכם
האנטנה הסלולרית ומחיר הדירה
תחזית מחירי דירות ל- 2006
השנים היפות של קרית אונו
על מה לחשוב כשלוקחים משכנתה
איך קונים מכונס נכסים
רוצים לקבל לפחות כמו השכן
הרכבת הגיעה, המחירים עלו
מי ישלם את החשבון?
למי שלא פוחד מרוחות רפאים
התשלומים הנלווים ברכישת דירה
הדירה לדוגמה כפריט חובה
את הפירות לא תקטפו בקרוב
לשפץ את הבית בלי לפשוט רגל