מתוך "לרכוש דירה בלי להיפגע" - המדריך השלם לרוכשי דירות בישראל

מס הרכישה: כיצד ניתן לשלם פחות

מס רכישה הוא לרוב המס הישיר הגדול ביותר שמשלמים רוכשי דירות ובתים בישראל. המס הפרוגרסטיבי, שמתחיל כיום לרוכשי דירה יחידה בפטור מלא עד המדרגה הראשונה, ארבע מדרגות נוספות - מ-3.5% ועד מדרגה עליונה של 10%. כדי לצפות במדרגות מס רכישה המעודכנות - כנסו כאן למחשבון מס הרכישה שלנו.
בכל מקרה, עבור רבים, במיוחד אם אתם רוכשים דירה במחיר של 2 מיליון שקלים ויותר, או שאתם רוכשים דירה שאינה דירתכם היחידה - כלומר, אתם כבר בעלי דירה נוספת, ואינכם עומדים למכור אותה בקרוב, מדובר על עשרות אלפי שקלים ולעתים גם מאות אלפים.
כיצד ניתן להוזיל את מס הרכישה? הנה כמה מהדרכים

1. פיצול עיסקת קניית הדירה

במסגרת ביצוע העיסקה, נסו לפצל את המכירה. למשל, אם אותה דירה במיליון וחצי שקל שהבאנו בדוגמא, כוללת ארונות קיר ומיזוג השווים להערכתם 40 אלף שקל, חיתמו על עיסקה לרכישת דירה בגובה של 1,460,000 שקל בלבד. את עיסקת המזגן והארונות, שאינה חייבת במס, בצעו בנפרד. כך תחסכו מיד 1,400 שקל.

2. קבלת אחריות על היטל ההשבחה

דרך נוספת יכולה להיות דרך קבלת תשלום היטל השבחה עליכם, אם יש כזה. שוב, באותה דוגמא, במקום לשלם מיליון וחצי שקלים ולהשאיר את היטל ההשבחה שגובהו נניח 50,000 אלף שקל באחריות המוכר, קחו את ההיטל על גבכם, נכו מהמחיר 50 אלף שקל ותחסכו 1,750 שקלים.

3. מכירת הדירה הנוספת במועד

שווה לעתים לרדת ב- 2,000 או 3,000 דולר במחיר, כדי למכור את דירתכם הישנה בתוך 24 חודש מיום רכישת הדירה החדשה. אחרת, תאבדו את סיווגכם כבעלי דירה יחידה ותאלצו לשלם מהשקל הראשון מס של 3.5% (מדובר כאמור על תוספת של עד עשרות אלפי שקלים לתשלום המס).

4. עיכוב עיסקת קניית הדירה

מדרגות מס רכישה מתעדכנות, החל מינואר 2008, פעם אחת בשנה בהתאם למדד שירותי דיור בבעלות הדיירים (מדידה של עלויות תחזוקת הדירה). באופן פרדוקסלי, אם כבר סגרתם על מחיר נתון בשקלים, עליית מדד המחירים מוזילה בעבורכם את גובה המס, שכן שתי המדרגות זזות כלפי מעלה, כך שכל מדרגה תקפה לגבי עוד כמה אלפי שקלים. בסופו של דבר, מדובר בדרך כלל על חסכון של כמה מאות שקלים. חשוב להבהיר כי המועד הקובע לתשלום המס אינו יום הדיוווח, אלא תאריך החתימה על החוזה. כלומר, אם אתם מבקשים לחסוך, עליכם לעכב במספר ימים את החתימה.

5. לא תמיד כדאי לנצל סיווג מיוחד

על פי החוק, ישנן אוכלוסיות הנהנות ממדרגות מס ייחודיות ומוזלות. למשל - עולים חדשים, נכים ונפגעי פעולות איבה. אבל, בשל שינויי החקיקה שנכנסו לתוקף בסוף 2007, ישנן כמה פרדוקסים בחוק. לדוגמה, כל אותם מגזרים שהוזכרו כאן, חייבים בתשלום מוזל של 0.5% בלבד, אבל מהשקל הראשון. כאשר מדובר בדירה של 2 מיליון שקלים, מדובר בהטבה אמיתית. אבל, כאשר נכה או עולה, רוכש דירה במיליון שקל, הוא יחוייב, אם ידרוש את המסלול המיוחד המגיע לו, בחצי אחוז, כלומר - 5,000 שקלים מס. אבל, אם ירשם כאזרח מן השורה, שזו דירתו היחידה, יהנה מפטור מלא.

 
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה