שיפוץ וגם עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים קטנים

האם גם אתם, כאשר אתם מגיעים לחדר במלון, למשל – בודקים מיד את עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים קטנים? בוחנים ריצוף חדרי אמבטיה ושירותים? לפני שיפוץ ורוצים לדעת מה גודל אמבטיה סטנדרטית, או שוקלים שיפוץ חדר אמבטיה לבד? מסתבר שאתם דוקא לא לבד. חדרי האמבטיה של היום הפכו לאחד החללים החשובים בבית. זהו המקום שאליו אנו נמלטים מפני טרדות היומיום, נרגעים באמבטיה נעימה ומתייחדים עם הרגעים האינטימיים שלנו עם עצמנו. כחלל שנועד לטקסים החשובים בחיים, הולכת וגוברת התפיסה כי יש להקדיש לתכנונו מחשבה ואנרגיה רבה, לפי הטעם האישי, התפיסות האסתטיות והתקציב.

לעיתים קרובות משמשים חדרי האמבטיה כ"בייבי" של מעצבי פנים ואדריכלים, שישקיעו בהם את מיטב מרצם. גם משפצים רבים יתחילו את העבודות לשדרוג הבית מכאן.

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים - סוד האריחים

הרחצה בסטייל היא עתיקת יומין. תשאלו את הרומאים, שנהגו להקים ברחבי האימפריה שלהם – גם בפינות הנידחות ביותר שלה – בתי מרחץ לתפארת. מסתבר שטקס זה טקס, בכל מקום.

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים מתחילים באריחים המשמשים לחיפוי וריצוף הם הבסיס לכל חדר אמבטיה ושירותים. הם משדרים ניקיון, שלא כמו הצבע הפשוט, ואין זה משנה אם מדובר באריחי קרמיקה פשוטים, או באריחי טרה-קוטה מעוטרים הנאפים ידנית.

כיום מקובל בארץ להשתמש באריחי קרמיקה או גרניט פורצלן, המתאפיינים בעמידות גבוהה, חוזק מפני שבירה ומגוון של צורות, צבעים, גדלים, גימורים (וכמובן – מחירים). שילוב עם אריחים מצוירים ("דקורים"), אריחי פסיפס או קרניזים, מהווה ערך מוסף ראוי.

לא משנה במה תבחרו – חשוב להקפיד על בחירה נכונה של בעלי המקצוע. אתם יכולים לרכוש את האריחים הטרנדיים והיקרים ביותר שכסף יכול לקנות, אך להישאר עם אריחים עקומים, חיתוך לא אחיד או רובה (חומר המילוי שבין האריחים) שנעשתה באופן בלתי אסתטי בעליל.

כיור מזכוכית, ברזים בסגנון עתיק ומה שביניהם

שיפוץ חדרי אמבטיה ושירותים כוללים כמובן גם ברזים, שכבר מזמן זנחו את תפקידם ההיסטורי, שעסק בפרקטיות בלבד, וכיום הם נוטים לעטות על עצמם מראה וסגנון במגוון עצום. כמעט כמו בעולם התכשיטים, ישנן אף חברות סניטציה המעסיקות מעצבים ידועים, שמתכננים ברזים אמנותיים של ממש.

המגוון כולל ברזים בסגנון עתיק, ברזים בסגנון מודרני, ברזים המתחברים לקיר או יוצאים מהכיור, ברזים עם שתיים או שלוש ידיות, ברזים בעלי צינור נשלף, ברזים שעיצובם שאוב מקו אמנותי מוכר (באוהאוס למשל) או מהשראתו של אמן כזה או אחר.

כך גם לגבי הכיורים. כיום ניתן למצוא מגוון כל כך רחב של צורות וחומרים, דבר ההופך את הבחירה לקשה מאוד לפעמים. ואכן, מעבר לסוגים השונים (כיור העומד בזכות עצמו, כיור שהוא חלק מרהיט או כזה הניצב מעל למשטח), ניתן לבחור מבין שלל חומרים, חלקם לא שגרתיים, כגון זכוכית ואפילו בטון.

חשוב הוא להתאים את הכיור לרהיט שעליו הוא מונח, מאחר שכיורים קשורים בקשר הדוק עם שאר הפריטים בחדר האמבטיה. כיום ישנם כיורים במגוון צורות וגדלים, חלקם נראים כקערות גדולות ויכולים להגיע מעוטרים בציורים, וחלקם שומרים על המראה המלבני המוכר. יש להתאימם לעיצוב הכללי של חדר האמבטיה, כמו גם לתקציב שלכם.

גודל אמבטיה סטנדרטית

האמבטיות של פעם היו עשויות עץ, ונראו כמו חביות יין שעברו הסבה. בשל גודלן הקטן, סביר להניח שהרוחץ בהן הרגיש כסרדין כבוש ולא היה יכול ליהנות ממנעמי הרחצה (שלא לדבר על פינוקים כמו ג'קוזי). אבל גם מי שהותקנה בביתו אמבטיה סטנדרטית על ידי קבלן סטנדרטי, לא יוכל להתרגע באמת (שלא לדבר על אמבטיה בלתי אפשרית בזוג), מאחר שמדובר באמבטיות שמתאימות לעיתים קרובות לאנשים קטנים במיוחד.

כיום המונח גודל אמבטיה סטנדרטית קצת איבד משמעות. היצרנים מציעים היצרנים אמבטיות משודרגות לכל כיס והעדפה. לא כולם צריכים אמבטיית King Size, שתגנוב כמה מטרים מחדר אחר, תפנק אתכם עם עיסוי הגון או תבדר אתכם בעזרת טלוויזיה נשלפת ומערכת שמע משוכללת. כמו בכל דבר, גם כאן יש את דרך האמצע: אמבטיה בגודל סביר, שבתוכה יוכלו לטבול ברווחה שני מבוגרים בעלי גודל גוף ממוצע, המשלבת מערכת עיסוי פשוטה יחסית, הופכת שכיחה יותר ויותר בבתים רבים בישראל.

גם את המקלחון הפשוט ביותר ניתן ורצוי לשדרג בעזרת ראש מקלחת משוכלל יותר, היוצר אפקט של עיסוי, מבלי לקחת משכנתה.

שיפוץ חדרי אמבטיה לבד - לחשוב על האסלה

שיפוץ חדרי אמבטיה לבד אפשרי, כאשר מדובר על שיפוץ בסיסי שכולל החלפת ברז, הדבקת קרמיקה באמבטיה, שימוש במוצרים כמו אריחי פסיפס שניתן להדביק בקלות וכו' ואפילו החלפת אסלה - למתקדמים שביניכם.

כמו בכיורים ובאמבטיות, גם עולם האסלות מגוון למדי – מאסלות במראה עתיק ומעוטר, ועד לכאלו שתוכננו באופן ארגונומי לנוחות מרבית. כיום, יותר ויותר ישראלים מעדיפים אסלה תלויה על פני אסלה המוצבת על הרצפה, מאחר שהדבר מקל מאוד על ניקוי חדר האמבטיה.

גם מנגנוני ההדחה עברו שינוי, וכיום נפוץ השימוש במנגנון חבוי השתול בתוך הקיר, כך שפינת השירותים מקבלת מראה נקי וחלק. מושב האסלה זוכה אף הוא לתשומת לב, ומושב הפלסטיק הפשוט מפנה את מקומו לטובת מושבי עץ מהודרים, מושבים מחומרים שקופים שבהם "צפים" פריטים שונים כצדפות, או מושבים עם ריפוד, שלא תרצו לקום מהם.
שיפוץ חדרי אמבטיה ושירותים: טיפים

אם החלטתם לערוך שיפוץ כללי בחדר האמבטיה, כדאי לשקול הרחבה כללית של החלל, או לפחות לתכננו כך שייצור תחושה של מרחב גדול יותר מהקיים.

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים קטנים, ריצוף חדרי אמבטיה ושירותים וגם שיפוץ חדר אמבטיה לבד

מהבחינה האסתטית, מומלץ למקם את המקלחון באחת הפינות המרוחקות ולא מול הכניסה, כך שלא תיווצר תחושה של עומס ויזואלי. כך גם לגבי האסלה.

מראה כיור מהודר וברז מעוצב תמיד יעשה את העבודה בעת פתיחת דלת חדר האמבטיה, ולכן כדאי למקמו בקרבתה או מולה. זה יהיה הדבר הראשון שתראו (מה גם שהמראה שמעליו יוצרת אשליה של שטח פנים גדול יותר של החדר). הכלל הוא, כי תחושת המרחב הולכת וגדלה ככל שגדלים השטחים הפתוחים במבט הראשון.

כדאי לשקול הרכבת חלון בחדר האמבטיה לשם כניסת תאורה טבעית ואוויר מן החוץ. מדובר בתוספת הכרחית, במיוחד באקלים החם השורר בישראל.

כמו בכל חדר אחר, גם כאן על פתרונות האחסון לתפוס מינימום מקום, לצד נפח אחסנה רב. מילת הקסם היא "פרקטיות". אל תיכנעו לאופנות המקדשות את האסתטי על פני הפרקטי.

מומלץ לצבוע את התקרה בצבע העמיד לעובש, ולחפות את החדר באריחים עד לגובה של שני מטרים לפחות במקומות המועדים להרטבה.

התאורה: חשוב ביותר למקמה מעל לכיור, כדי שתשמש באופן מיטבי לגילוח, לאיפור וכדומה.

גוף תאורה המשתלשל מעל לאמבטיה עצמה הוא תוספת מבורכת.

ואחרי כל הבחירות המתישות, לא נותר אלא להעניק טאץ' אחרון לחדר האמבטיה בעזרת ידיות חדשות לארוניות, חלוקים ומגבות, שמנים, סבונים ליופי ונרות. מכאן והלאה הכל תלוי בכם..

מאגר עצום של דירות חדשות:
כנסו וביחרו את הפרויקטים
שלכם. השאירו פרטים ותנו
לקבלנים לחזר אחריכם

מדריך לאיכות בנייה ובדק בית

מדריך למוכרי דירה

מדריך לרוכשי דירה

שיפוץ הבית: מבוא

העבודה עם השיפוצניק

חיפוי קירות ועמודים באבן

שימוש בחומרים טבעיים

השינויים במפרט - והמחיר

שיפוץ ועיצוב האמבטיה

יותר ישראלים בענף השיפוצים

גם קוני דירות חדשות משפצים

המלט השחור לא מייקר

אחריות בחוק על השיפוץ

איך אוכלים את הסנדוויץ'?

מאיזה עץ עשוי הארון שלכם?

ריצוף מחדש או הדבקה

הבלוק מול הגבס

קרמיקה, פרקט או "המדה"

חלוקת דירות

עיצוב דירה חדשה

בחירת חברה לבדק בית

למאמרים בנושאים נוספים

דשא סינטטי לדירת גן

צביעת דירה שכורה