לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
דירות למכירה מחשבון משכנתא שיפוץ כונס נכסים מדור משפטי ביטוח משכנתא נסח טאבו הובלות בית

דמי תיווך למספר מתווכים

בתי המשפט עסקו ונראה שעוד יעסקו רבות בנושא תשלום דמי התיווך בגין עסקאות מכר של דירות מגורים. כל מי שחשב כי חוק המתווכים במקרקעין שנחקק בשנת 1996 יצמצם ולו במעט את המחלוקות בתחום זה, התבדה.
שי עמית
בעלי דירות רבים נוהגים לפנות למספר משרדי תיווך על-מנת שיטפלו במציאת קונה לדירה שלהם. גם קונים פונים לא אחת למספר משרדי תיווך בחיפושם אחר דירה ולעיתים, מספר משרדי תיווך מפנים את אותם הקונים לדירה ספציפית. במקרים אלה, כאשר בסופו של דבר נחתם הסכם מכר, מתעוררת השאלה, מי מבין המתווכים זכאי לדמי תיווך, או בלשון משפטית, מי היה הגורם היעיל?
נעיר כי הפסיקה אינה אחידה ואינה מאפשרת לקבוע קווים מנחים ברורים דיים כדי לדעת מראש את התשובה לשאלה זו. נביא דוגמא מפסק דין שניתנה לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה בענין ע"א 1698/03 כרמי נגד קלמנוביץ. ואלה נסיבות המקרה שעמד בפני בית המשפט:

בעל דירה חתם על הסכם עם מתווך א' ביום 6.6.2001 וביקש שימצא לו קונה שיציע 185,000$ עבור הדירה. בני זוג שחיפשו דירה, פנו למשרדי תיווך שונים וביום 4.7.2001 הגיע מתווך ב' אל הדירה יחד עם הבעל.

2 מתווכים, דירה אחת

ביום 12.7.2001 חתמה אשתו של הקונה הפוטנציאלי על הסכם תיווך עם מתווך א' והגיעה אל הדירה מלווה בנציגו של מתווך א', אך התקשרה באותו יום לומר כי בעלה כבר ראה את הדירה והם אינם מעונינים לרוכשה. שלושה ימים לאחר מכן, נחתם זיכרון דברים שנערך ע"י מתווך ב' ולאחר מכן נחתם הסכם מכר מלא ביחס לדירה תמורת 160,000$.
המוכר שילם דמי תיווך למתווך ב' בלבד, מאחר ולטענתו, רק הוא היה מעורב בקידום העסקה, הוא ליווה את הקונים, שיכנע את המוכר להוריד במחיר המבוקש ושיכנע את הקונים כי הדירה מתאימה להם. מתווך ב' אף ערך את זיכרון הדברים.

עמלת תיווך וחצי

בית המשפט קבע כי לרוב, המתווך שהציג לראשונה את הדירה לקונה, הוא זה שיחשב כגורם היעיל, אך ניתן לסתור הנחה זו לפי נסיבות כל מקרה. השופט עמית קבע כי למרות שמתווך ב' היה הראשון שהראה את הדירה, והוא זה שליווה באופן אקטיבי את הצדדים, הרי שאין להתעלם מהעובדה כי זיכרון הדברים נחתם דווקא 3 ימים בלבד לאחר שמתווך א' הראה את הדירה לקונה. בית המשפט הוסיף כי העובדה שמתווך ב' ערך את זיכרון הדברים, וזאת אף שחוק המתווכים אוסר זאת, עומדת לרעתו של מתווך ב'. לכן, נפסק כי מתווך א' זכאי לדמי תיווך אך בשיעור מופחת של 1% בצירוף מע"מ משווי המכירה.
הפועל היוצא מפסק הדין, הוא שהמוכר שילם פעם אחת דמי תיווך מלאים למתווך ב' וחוייב לשלם דמי תיווך מופחתים למתווך א'. מאחר ולא נאמר דבר בפסק הדין ביחס להחזר חלק מדמי התיווך ששולמו למתווך ב', ספק אם תוצאה זו של תשלום יתר של דמי תיווך בגין עסקה אחת הינה סבירה ויתכן ובגלל חוסר הבהירות בתחום נוצרים עיוותים כמו במקרה זה.
הכותב הוא עורך דין המתמחה בנדל"ן
שלח מייל לשי עמית
חזרה לשער המדור המשפטי

מחשבון משכנתא

בקרת מבנים וליקויי בנייה:
חובה עם קבלת הדירה
זכרון דברים
הזכויות המשפטיות בדירה
הבדיקות החשובות בעיריה
מס שבח ומס רכישה
העברת החזקה בדירה
לוח התשלומים הנכון
עמותות לבנייה עצמית
בנייה עצמית או רכישה מקבלן
מי מחזיק בקרקע שעליה בונה הקבלן
רכישת דירה הנייר - הסיכונים וההגנות
סוגי הבטחונות שהקבלן יכול להציע
ערבות חוק המכר - על מה להקפיד
הפרת חוזה מצד הקבלן
תשלום דמי תיווך למספר מתווכים
קניית דירה בחברת גוש חלקה
הבטחת שכר דירה
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |