לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
לוחות כתוב לנו ארכיון TheMarker פורום מדור משפטי המדריך הטבות והנחות עמוד הבית

תושבי בוכמן במודיעין חרדים מהפעלת ישיבת הסדר, ספטמבר 2006

120 תושבים המיוצגים על ידי עו"ד גלעד הס ממשרד הרטבי, בורנשטיין, בסון ושות', פנו לועדה המקומית בדרישה להעתיק את הישיבה לאתר אחר בעיר

קבוצת תושבים הגרים בשכונת בוכמן במודיעין, מנהלים מאבק מול הועדה המקומית, אשר התירה לישיבת הסדר לפעול  במתחם בית הספר המקיף במקום. במכתב שנשלח לועדה, נכתב כי נאספו כבר למעלה מ- 120 חתימות של שכנים המתנגדים למהלך. את התושבים מייצג עו"ד גלעד הס ממשרד הרטבי, בורנשטיין, בסון ושות'.

ישיבה שהיא למעשה פנימיה

לדברי עו"ד הס, ההבדל העיקרי בין בית ספר דתי מקיף לבין ישיבת הסדר הוא שישיבת הסדר היא למעשה פנימייה, בה שוהים התלמידים גם בלילה, לעומת בית הספר הפעיל בשעות היום בלבד. הדבר ייצור לדבריו מטרדי רעש וצפיפות בשכונה.

יתרה מזאת, בקשת התושבים חושפת את חששם מהשפעה של ישיבת ההסדר על ילדי השכונה, שכן, ישיבת הסדר מהווה מוקד ומרכז רוחני, לקהל תלמידים הלומדים בה, ובצורה מתמשכת מתערים התלמידים בסביבה הקרובה והרחוקה, עד כדי יצירת קהילה משפיעה ומושפעת.

פגיעה בהשקפת העולם של התושבים

התושבים בשכונה חוששים כי מדובר בשלב ראשון של תכנית רב שלבית אשר תכלול בעתיד גם בית כנסת פנימייה ואולמות אירועים למיניהם וישנו לחלוטין את אופי השכונה.

עו"ד גלעד הס כותב עוד כי אזרח אשר רוכש את ביתו במיטב כספו, ומעוניין לבחור לביתו סביבה קרובה השווה להשקפת עולמו ואורח חייו, הרי הוא ניגש לתכנית החלה על האזור ומתבונן בתכנית וכך יכול

האישור יוריד את ערך הנכסים הסמוכים

התושבים טוענים במכתב כי הרחבת שימוש בית הספר גם לישיבת הסדר, הוא חריגה מההיתר שניתן, זאת בהתאם לסעיף 151 לחוק התכנון והבנייה הקובע כי שינוי אופיה של הסביבה הקרובה מהווה סטייה ניכרת מהתוכנית ולכן מחייב בקשה לשימוש חורג. משכך, יש להגיש בקשה מסודרת לשימוש חורג, בהתאם לחוק התכנון והבנייה ובקשה כזו לא  הוגשה בנוסף, לא נמסרה לבעלי הקרקע ולשכנים הגובלים במתחם הודעה מסודרת ולכן יש לפסול את השימוש.

עוד טוענים התושבים כי קיימות חלופות נוספות וסבירות בעיר להקמת ישיבת הסדר, מחוץ ללבה של השכונה, כך שהישיבה לא תהווה מטרד לתושבים שבחלקם הגדול חילוניים, מה גם שלא רחוק מהמיקום המוצע כעת, כבר פועלת ישיבת הסדר נוספת – שעיקר תלמידיה מגיעים מחוץ למודיעין, ולכן אין מקום לאשר ישיבה נוספת.

אישור השימוש החורג, נאמר בבקשה, יביא גם לירידת ערך הנכסים מסביב וכתוצאה, לגל של תביעות לפיצוי על ירידת ערך לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה – נגד הועדה המקומית והעירייה.

משפרים דיור? כנסו גם
למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת?
כנסו למדריך לבדק בית
המבוקשות - על פי גילאים
אשקלון: כללי
באר יעקב: כללי
יהוד: פינוי בינוי במרכז
יקנעם עלית: כללי
מודיעין: מאבק בבוכמן
עתלית: כללי
קרית טבעון: כללי
תל מונד: כללי
לרשימת הישובים המלאה
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |