לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
לוחות כתוב לנו ארכיון TheMarker פורום מדור משפטי המדריך הטבות והנחות עמוד הבית
חורף חם ובזול  נובמבר 2005

טיפול נכון במערכת ההסקה המרכזית של הבניין יביא לייעול המערכת ולחסכון בסולר

חימום הבית בחורף בעזרת הסקת סולר מרכזית בבניין הוא עדיין אחת הדרכים היעילות והנעימות ביותר. אבל בעקבות העלייה החדה במחירי הסולר בשנים האחרונות, יש כיום חשיבות יתרה לשמירה על כללי זהירות ותחזוקה, שיכולים גם לחסוך לכם עשרות אחוזים מהעלויות. הנה כמה עצות שימושיות לקראת הימים הקרים:

טיפול שוטף במיכלי הדלק
מאגרי הדלק שבבניין חייבים להיות נקיים ומאווררים. חשוב לבדוק שאין הצטברות של משקעים בתחתיתם. אלה גורמים לסתימות בצנרת הדלק ובמסננים ומשבשים את פעילות המבער.
איכות הסולר
חשוב להקפיד לרכוש סולר מגורמים מוסמכים, המעניקים אחריות על איכותו.  תקן ישראלי קובע כי סולר המיועד להסקה ביתית הוא בעל גוון אדמדם. סולר לא מתאים מתגלה כיעיל פחות, כלומר דורש יותר חומר בעירה לקבלת אותה התוצאה, וכן עלול לגרום לתופעות לוואי כמו ריח לא נעים. לכן, מומולץ לבדוק בזהירות הצעות מגורמים לא מוסמכים או מחירים זולים מדי. כמו כן, דאגו כי נציג מטעם הוועד יהיה נוכח בהליך התדלוק.
כיל המדיד
לכל מיכל סולר יש מדיד, המאפשר בקרה על מלאי הסולר שבתוכו. יש לוודא שהמדיד מכויל למדידה נכונה ולבקרה על מלאי הסולר. הכיול נעשה פעם אחת, במילוי הראשון של המיכל, וכמובן במקרה של החלפת מיכלים או החלפת מדידים.

בדיקה לפני תדלוק

לפני כל תדלוק יש לבדוק את מלאי הסולר במיכל באמצעות מוט מדידה מכויל, וכן בסיום התדלוק, וכך ניתן לדעת בדיוק כמה סולר הוזרם למיכל.

טיפול תקופתי במבער

טיפול כזה, על ידי טכנאי (מסיק דוודים מוסמך) שיידע לכוון ולבדוק את איכות הבעירה, יביא גם הוא לחסכון משמעותי בעלויות הסולר וייעל את נצילות האנרגיה.

התקנת תרמוסטט

תרמוסטט תקין מבטיח את ההפעלה ואת הספקת פעילות ההסקה על פי הטמפרטורות שכוונו בו.
אוורור חדר ההסקה
אוורור ושמירה על ניקיון החדר מאפשרים חדירת אוויר נקי למבער. חדר שאינו מאוורר גורם לצריכת סולר מוגברת ולתכולת חמצן פחותה בבעירה, וכתוצאה מכך – לבעירה פחות יעילה. חשוב לוודא כי בסביבת המיכלים אין חומרים דליקים, כולל עשבים יבשים.
ניקיון הארובה
כמו החדר, גם הארובה חייבת להיות נקייה ומאווררת. יש למנוע חדירת ציפורים ולבדוק את הניקיון בפתחים העליונים והתחתונים.
ניקיון המים במיכלים
חשוב להקפיד על כניסת מים מטופלים ונכונים ללא משקעי אבן. כל מילימטר אבן המצטבר בצנרת גורם לבעירה מיותרת של סולר בשיעור של  5% עד 10%. פעילות מונעת נוספת היא ריקון המיכלים וניקיונם ממוצקים שהצטברו, לפחות אחת לשנה.
איטום הצנרת
צנרת חשופה גורמת לבזבוז אנרגיה ולבריחה של החום בדרך לדירות. יש לבדוק האם קיימת צנרת חשופה מחדר הבעירה ועד לדירות.
כיוון הטמפרטורה
חשוב לוודא שהמתכנן כיוון את הטמפרטורות כך שיתאימו לחימום יחידות הדיור. כמו כן, באחריות המתכנן לדאוג לכך שמהירות הזרימה תהיה אחידה בכל רחבי הבניין.
ניהול יומן
על כל הפעולות שהומלצו כאן, וגם על אחרות, חשוב לנהל רישום מסודר ומדויק עם תאריכים. יש לשמור את ספר הטיפולים בחדר ההסקה.
פורסם במגזין עד גג של האגודה לתרבות הדיור
חזרה לשער מדור ועד הבית
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |