בתוך כמה זמן אפשר למכור דירה

הזמן הממוצע למכירת דירה במשק משתנה משבועות ספורים בתקופות גיאות ועד לחודשים ארוכים בתקופת מיתון. הנה כמה כללים שיעזרו לכם להעריך תוך כמה זמן אפשר למכור דירה - את ביתכם

 

אחד הפרמטרים החשובים לנו כמוכרי דירות או בתים, הוא השאלה בתוך כמה זמן נצליח למכור את הדירה, זאת מכיוון שעבור רובינו, מכירת הבית נועדה בעיקרה לממן את העסקה הבאה - את קניית הבית או הדירה החדשה - במסגרת מה שמכונה משפרי דיור.

אחת לתקופה מתפרסמים נתונים ששופכים אור על המגמות והממוצע הארצי. באופן לא מפתיע, הנתונים גם משתנים לפי מוסרי המידע. לדוגמא, אצל התאחדות הקבלנים, בדרך כלל הנתונים מלמדים על מכירת דירות במהירות, אצל משרד השיכון המספרים קצת יותר איטיים

דירות במרכז נמכרות מהר יותר

מעבר לנושא התקופות, יש גם כרגיל עניין של גיאוגרפיה. לדוגמא, לפי נתוני התאחדות הקבלנים, בשנת 2011, דירות חדשות במחוז המרכז, נמכרו בתוך כחודשיים מיום הוצאתן לשוק, מהר יותר מאיזורים אחרים.

גם לפי נתוני חברת מיטב, שפורסמו ב-2012, יש הבדלים. על פי מיטב, הממוצע הארצי של היצע דירות, הוא כ-12 חודשים, כלומר, דירה תמכר בתוך שנה מיום הוצאתה לשוק. כמובן שגם לפי נתוני מיטב, שמסתמכים על הלמ"ס, יש הבדלים בין המחוזות.

מעבר לכך, יש גם הבדלים בין שכונות ואפילו רחובות. אם יש עודף ביקושים לדירות כמו שלכם, תוכלו למכור אותן במהירות ובמחיר גבוה. אם מצד שני ההיצע גבוה, התפשרו במחיר, או שמראש תחליטו לחכות מספר חודשים עד שהשוק ישתנה.

אבל, מעבר לנתונים הכלליים, איך אנחנו יכולים להשפיע על הנתונים? באופן לא מפתיע, הכל עניין של מחיר. אם חשוב לכם למכור מהר, נסו למכור במחיר שנמוך במעט ממחיר השוק. זיכרו, שככל שתמתינו, בסופו של דבר, תיאלצו ממילא להתפשר, רק באיחור ואז ייתכן שתפסידו יותר ואולי תיאלצו לקחת גם הלוואות גישור.

הנה דוגמא מייצגת, מתקופת המיתון של 2011: מוכר דירה בהרצליה דרש עליה 3 מיליון שקלים, זאת מכיוון שקנה כבר בית חדש ב-4 מיליון ולפי חישוביו, מלפני ביצוע העסקות, האריך את הפערים במיליון ונערך בהתאם עם חסכונות והלוואות.

כאשר הוא קיבל הצעה של 2.9 מיליון שקל, סרב המוכר, רק לאחר 3 חודשים הסכים לרדת ל-2.9, אבל אז קיבל הצעה של 2.8, כך משך 4 חודשים נוספים ובסופו של דבר, בלית ברירה, רגע לפני קבלת המפתחות של הבית שרכש, נאלץ להתפשר על 2.7 מיליון שקל. זהו סיפור מייצג, שקורה פעמים רבות והמסקנה - עדיף ציפור ביד משתיים על העץ, בוודאי אם הציפור דומה מאוד למה שאנחנו מקווים לקבל.