לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
לוחות כתוב לנו ארכיון TheMarker פורום מדור משפטי המדריך הטבות והנחות עמוד הבית
מתוך ארכיון אתר themarker
מחירי דירות יד שנייה בחיפה מוסיפים לרדת
אריק מירובסקיפורסם ב- 17.10.2004
סיפור חיפאי מהחיים: קונה ניגש למשרד תיווך ובפיו בקשה מפורשת: לאתר לו דירה שקטה. במשרד עבדו, והצליחו למצוא לו דירה עורפית ברחוב שנחשב לשקט. האיש ביקר בדירה, שמע את המחיר שרצו עליה ויצא ממנה בטענה, ש"הוא שומע רעשים". סיפור אחר: קונים אחרים שחיפשו דירה מרווחת, הובאו לדירה מושקעת ומרווחת במיוחד ברחוב רועש. כששמעו על המחיר הנדרש מבעל הבית, התלוננו לפתע על הרעש. "השוק בחיפה ירד לשפל שלא הכרנו קודם, גם בשנות המיתון הקודמות", טוען מתווך.

ואכן, בעוד שבגוש דן ניכרים סימני חיים, ובירושלים נחתמות עסקות של מיליונים עם תושבי חוץ, חיפה נותרת הרחק מאחור. "קיפאון", "נפילה", "הידרדרות מתמדת", הם חלק מהביטויים בהם משתמשים מתווכים ושמאים, כדי לתאר את שוק הדירות בחיפה. מנכ"ל אשדר, שרגא ויסמן, אינו מכליל את העיר השלישית בגדולה בין אזורי הביקוש, הכולל לדבריו "את המרחב שבין גדרה לחדרה בלי גדרה ובלי חדרה".

"שוק הקונים בחיפה הצטמצם מאוד, וכולם באים במטרה אחת: למצוא מציאות. במקרים אחרים מדובר במשפרי דיור שעושים עסקת 'גב אל גב' ויודעים מראש שקוני הדירות שלהם יורידו אותם למינימום", מספר שמאי המקרקעין בועז תענך.

שתי עסקות, שאולי מבטאות יותר מכל את המשבר אליו נקלע שוק הדירות החיפאי, נחתמו בשבוע החולף: דירת 4 חדרים, 106 מ"ר, ברחוב ויצ"ו בשכונת כרמליה נמכרה ב-145 אלף דולר ודירת 3 חדרים, 97 מ"ר ברחוב קדרון, שבשכונת אחוזה, נמכרה ב-149 אלף דולר. בימים אחרים, שתי הדירות היו חוצות ללא קושי את רף 200 אלף הדולר.

סקר מחירים שערכו שמאי המקרקעין שלמה ובועז תענך מש.ב. תענך שמאות מקרקעין, העלה כי על אף שהמיתון החל עוד בסוף העשור שעבר, בשנים 2003-2000 נמשכה הירידה, לעתים ביותר מ-10%. הירידה לא פסחה על סדרה של שכונות ותיקות ומבוססות, כמו כרמליה, שמבור, רחוב איינשטיין ודניה, וגם שכונות חדשות כמו ורדיה, רמות אשכול, מגדלי דניה ורמת גולדה נפלו קורבן להידרדרות.

"לפעמים נדמה, שהקונים אינם יודעים בדיוק מה הם רוצים. יש מלאי גדול של דירות המוצעות במחירים אטרקטיוויים להפליא, וקונים, ממש כמו ילדים שמוקפים בממתקים, אינם יודעים לבחור, וחושבים שבדירה הבאה ימצאו מציאה גדולה יותר", אומרת מתווכת. "כך לדוגמה באים אלי זוגות צעירים, שרוצים דירות גדולות, בלי מדרגות, משופצות, עם נוף לים, בשכונה יקרה, ובתקציב של 150 אלף דולר".

באחרונה החלו לזהות בחיפה גם קהל של "קונים סדרתיים". מדובר במחפשי מציאות קיצוניים, שמוכרים ברוב משרדי התיווך בעיר, כמי שמתמידים ומחפשים דירות חודשים רבים, ושום מחיר אינו נמוך דיו עבורם. "יש כאלה שחושבים, שאם השוק גרוע, המוכרים יורידו במחיר עד בלי די, וזה לא כך. מוכרים נואשים מפסיקים את ניסיונותיהם למכור דירות", אומרת המתווכת.

"חלק מאותם אנשים הם בעלי דירות שרוצים למכור דירות בקירבת מקום ורוצים לדעת מהי רמת המחירים. בעלי דירות אחרים מבקרים בדירות רק כדי לראות את השיפוצים שנעשו בהן, וישנם כאלה שעדיין מתלבטים ורוצים להרגיש את השוק", מפרש זכיין אנגלו סכסון, דרור אלוני.
חזרה לארכיון החדשות
האינטרנט הרג את המתווך
חוצה ישראל ומחירי הדירות
חוות הבודדים: הכי קרוב לבוקרים
הרכבת ומחירי הדירות
המלכודת: מדד תשומות הבנייה
כמה שווה הנוף מחלונכם?
כיווני אויר שישראלים אוהבים
כמה שווה המחסן בדירה שלכם
האנטנה הסלולרית ומחיר הדירה
תחזית מחירי דירות ל- 2006
השנים היפות של קרית אונו
על מה לחשוב כשלוקחים משכנתה
איך קונים מכונס נכסים
רוצים לקבל לפחות כמו השכן
הרכבת הגיעה, המחירים עלו
מי ישלם את החשבון?
למי שלא פוחד מרוחות רפאים
אין טעם לצפות להחזרת המענקים
התשלומים הנלווים ברכישת דירה
כמה עולה עיכוב התוכניות
מחירי היד שניה בחיפה יורדים
זכאות משרד השיכון שווה פחות
משכנתה ממוצעת - 427.4 אלף
הדירה לדוגמה כפריט חובה
פחות זוגות צעירים ירכשו דירות
בנה ביתך, אבל לא עכשיו
הביקוש לדירות יירד בספטמבר
את הפירות לא תקטפו בקרוב
מגדלי היוקרה: הצעירים עוזבים
לשפץ את הבית בלי לפשוט רגל
לפני שהמחירים עולים
האם ענף הנדל"ן מתאושש?
של מי הבית בעצם?
10 המכות, גרסת הנדל"ן
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |