לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
לוחות כתוב לנו ארכיון TheMarker פורום מדור משפטי המדריך הטבות והנחות עמוד הבית
איך לאכול את הסנדוויץ'
הסנדוויץ', העשוי שכבות שכבות של עץ, נולד כדי לפתור את בעיית הרטיבות ושינוי הצורה. מדובר בחומר יעיל ונפוץ, אבל שימוש בחומרים לא איכותיים או שאינם מתאימים, עלולים לגרום לעגמת נפש
גדעון יובל
הסנדוויץ' נקרא באנגלית plywood . פירוש המילה הוא 'שיכבה' ואכן הסנדוויץ' עשוי שכבות שכבות של עץ המודבקות זו על גבי זו בשתי וערב. חשוב לדעת שאת הסנדוויץ' פיתחו לפני הרבה הרבה שני, הרבה לפני שמישהו חשב על אקולוגיה ושימור היערות. רוצה לומר, לא בגלל מחסור בעץ המציאו את הסנדוויץ'. אם כך, מה הועילו חכמים בתקנתם?
פתרון לבעיית הלחות

עץ בצורתו הגולמית מכיל בתוכו מתחים פנימיים הנובעים מצורת צמיחת העץ. העץ הגולמי מכיל רמות שונות של לחות. ברגע שחותכים את העץ, האיזון הפנימי בין המטחים השונים מופר והעץ מתחיל להתעוות. מה גם שכשמגלים שכבות פנימיות העץ מתחיל לאבד מהלחות שבתוכו, גם כן בצורה לא אחידה כאשר עובדן הלחות אקוטי ביותר בעץ הגלוי והולך ופוחת ככל שמעמיקים בחומר. התכונה הזו של העץ היא שהביאה לפיתוח הסנדוויץ'.

כשפורסים את העץ לשכבות דקות, העץ מאבד לחות בקלות, במהירת ובצורה אחידה. המתחים הפנימיים של העץ בטלים בשישים בשכבות דקות כך שכשמדביקים את השכבות הדקות זו על זו בתבנית ישרה ומדוייקת אנו מקבלים משטח אחיד בעוביו שנשאר ישר ויציב. לפחות זו התיאוריה, וזה גם היה נכון ברוב המקרים כל עוד את הסנדוויץ' ייצרו מעץ איכותי בתהליכים מבוקרים. ברור שעם עליית מחירי העץ והעבודה בעולם החלו לחפש דרכים לחסוך בעלויות אלו.

קרוב של  המהגוני

רבים שמעו את המונח "סנדוויץ' אדום" אבל מעטים יודעים מה הפירוש. אז הנה: כשאת הסנדוויץ' מייצרים משכבות של עץ גבון, שהוא עץ ממשפחת המהגוני, הפלטות שמתקבלות הן פלטות המצטיינות ביציבותן וביכולתן להאחז בברגי הפירזול המורכב עליהן. מכיוון שצבעו של הגבון, כמו צבע עץ המהגוני, הוא חום אדמדם, ניקרא הסנדוויץ' הזה 'אדום'. בעבר היה זה הסנדוויץ' המועדף לייצור דלתות מטבח וארונות בכלל.

ישנם היום סוגים רבים של סנדוויץ', חלקם טובים מאוד וחלקם זולים מאוד ובאיכות ירודה שמהם מייצרים ארגזים או תפאורות, או כל מוצר זול שאינו צריך להאריך ימים. לצערי, לא מעט ייצרנים מנסים ליישם פלטות זולות אלה בחלקים מהמוצרים האמורים להיות מיוצרים מחומר איכותי יותר, וזה מתאפשר מכיוון שלרוב הלקוחות אין את הידע או את הכלים לבדוק ממה עשוי הפריט שהם קונים. סנדוויץ' ממנו יש להיזהר ולהתרחק הוא הסנדוויץ' המיוצר מעץ הצפצפה. צבעו צהבהב בהיר הדומה לאורן . הצפצפה הוא עץ מאוד רך ולא יציב.

הפלטות האלה מאוד קלות ומתעוותות ברגע שחותכים אותן לחלקים. היכולת של הסנדוויץ' צפצפה להאחז בבורג, שואף לאפס.

זהירות, יבוא סיני

באמצע הדרך יש את הטווין (Twin). זהו סנדוויץ' העשוי שכבות של עץ באיכות בינונית בין שתי שכבות חיצוניות של עץ גבון. אם הטווין הוא מסוג איכותי ולא מיובא מסין – כן כן, יש גם יבוא פלטות מסין (זוועה אמיתית – לא לגעת!!) – אז אפשר בהחלט להשתמש בו לחלקים פנימיים במקומות בהם חייבים סנדוויץ' מחמת רמת לחות גבוהה.

הגימורים הנפוצים לסנדוויץ' הם פורניר או פורמייקה. כשמדובר בצבע אטום (ואם רוצים גימור חלק ונקי), לא מומלץ להשתמש בסנדוויץ' אלה אם כן מכינים אותו עם לא פחות משתי שכבות של מרק יסוד, בכדי להעלים את הטקסטורה של העץ מהשכבה החיצונית. כמובן שיש מי שמעוניין שמראה העץ יישמר וייראה מבעד לצבע – אבל בעינייני צביעה נדבר במאמר אחר.

הכותב עוסק בתכנון, ייצור וניהול פרויקטים בעץ
חזרה לשער המאמרים

הסנדוויץ' הטוב ביותר: סנדוויץ' אדום מגבון
הסנדוויץ' הגרוע ביותר: צפצפה או סיני

 לחלקים פנימיים:
טווין (
twin)

גימורים: פורניר, פורמיקה וצבע

מאגר עצום של דירות חדשות:
כנסו וביחרו את הפרויקטים
שלכם. השאירו פרטים ותנו
לקבלנים לחזר אחריכם
מדריך לאיכות בנייה ובדק בית
מדריך למוכרי דירה
מדריך לרוכשי דירה
שיפוץ הבית: מבוא
העבודה עם השיפוצניק
חיפוי קירות ועמודים באבן
שימוש בחומרים טבעיים
השינויים במפרט - והמחיר
שיפוץ ועיצוב האמבטיה
יותר ישראלים בענף השיפוצים
גם קוני דירות חדשות משפצים
המלט השחור לא מייקר
אחריות בחוק על השיפוץ
איך אוכלים את הסנדוויץ'?
מאיזה עץ עשוי הארון שלכם?
ריצוף מחדש או הדבקה
הבלוק מול הגבס
קרמיקה, פרקט או "המדה"
חלוקת דירות
בחירת חברה לבדק בית
אבן טבעית - גלריה
למאמרים בנושאים נוספים
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |